Šele okoli leta 1000 pred našim štetjem pa so se na to območje začela priseljevati ljudstva, ki jih danes prepoznavamo kot škotska. Kelti so prišli iz Evrope in začeli poseljevati celotno področje Velike Britanije. S seboj so prinesli bron in kasneje železo, območje Škotske pa so s pomočjo kmetovanja, orodja in orožja razvili v civilizacijo.
Številne države in ljudstva so napadala in skušala napadati Škotsko, zato je škotska zgodovina nemalokrat krvava. Če potujete vzdolž škotsko-angleške meje, ne boste daleč od Hadrijanovega zidu, ki so ga v 2. stoletju zgradili Rimljani, da bi se obvarovali pred škotskimi Kelti.
Krščanstvo na Škotskem
Krščanstvo je na Škotskem prvič prišlo s plemenom, imenovanim Škoti, v 6. stoletju pa je sveti Kolumba ustanovil keltsko cerkev. V osmem stoletju so Škotsko osvajali Vikingi, ki so z brutalnimi napadi prihajali z zahodne strani. Skozi čas so zasedli vse več škotskega ozemlja in se naselili skoraj po vsej Škotski in živeli skupaj s Kelti.
Anglija in Škotska sta bili nenehno v sporu druga z drugo. Eden največjih škotskih junakov je William Wallace, ki je znan po tem, da je leta 1297 premagal angleško vojsko v bitki pri mostu Sterling. Čeprav je bil na koncu poražen, je navdihnil Roberta the Brucea, da je zbral močno vojsko, ki je številčnejšo in močnejšo angleško vojsko premagala v bitki pri Bannovkburnu l. 1314. To je bila največja zmaga Škotske v zgodovini, o kateri Škoti govorijo z velikim ponosom.
Monarhijo delili z Anglijo
Od začetka 17. stoletja sta si Škotska in Anglija delili monarhijo in parlament, kasneje pa so bili Škoti prisiljeni sprejeti tudi anglikansko vero in Cerkev.
Ker je bil interes Škotske v teh institucijah redko zastopan, se je med Škotsko in Anglijo bilo veliko bitk. Jakobinski upor je tako vodil do prepovedi galskega načina življenja.
Obdobje industrijske revolucije v 18. stoletju je bil ugoden za škotsko gospodarstvo. Rodili so se številni znanstveniki, Škotska pa je prispevala veliko izumov, znanstveni napredek in inovacije. Iz industrijske revolucije je Škotska izstopila z močnim gospodarstvom, ki je temeljilo predvsem na obdelavi železa in jekla ter izdelovanju plovil.
Po prvi svetovni vojni je škotsko gospodarstvo zajel padec, ki se je končal šele pred kratkim. Leta 1999 so Škoti izglasovali ločitev od angleškega parlamenta in ustanovitev lastnega ter prvič po več stoletjih imajo priložnost sami odločati o svoji usodi.
Škotska kultura
Zaradi bogate zgodovine je bila Škotska vedno stičišče različnih kultur in ljudi. Posledica tega je dežela z velikim nacionalnim ponosom, identiteto in s tradicijo, ima pa tudi čut za različnost kultur.
Največja kulturna praznika na Škotskem sta dan svetega Andrewa - 30. novembra - in Burnsova noč - 25. januarja. Na Burnsovo noč se Škoti spominjajo svojega najbolj znanega pesnika, ki je napisal dobro znano pesem z naslovom Auld Lang Syne.
Simbol škotske kulture je osat
Simbol Škotske je že več stoletij škrlatni osat. Izviral naj bi iz 13. stoletja, ko so norveška ljudstva nameravala napasti spečo škotsko vojsko. Kriki vojakov, ki so hodili čez polje, polno škrlatnih osatov, so zbudili Škote in jih obvarovali pred napadom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje