Podnebje v Krasnodarju ni tako surovo, kot to sicer velja za dobršen del Rusije. Foto: www.russiakrasnodar.com
Podnebje v Krasnodarju ni tako surovo, kot to sicer velja za dobršen del Rusije. Foto: www.russiakrasnodar.com

Mesto se je razvilo iz utrdbe kozakov, ki so branili južne meje carske Rusije pred Otomanskim imperijem. Ustanovljeno je bilo 1793, nato pa je kmalu postalo trgovsko središče južne Rusije. Ime mesta si je v ruščini mogoče razlagati na dva načina. Kot »lepo darilo« ali »rdeče darilo«. Slednje so bržkone imeli v mislih boljševiki, ki so ga leta 1920 po zmagi revolucije iz prvotnega Jekaterinodarja (po carici Katarini) preimenovali v Krasnodar.

Pol leta pod nemško okupacijo
Mesto je bilo v drugi svetovni vojni na velikih preizkušnjah. Med avgustom 1942 in februarjem 1943 so ga zasedle nemške sile. V bojih je bil močno porušen, po vojni pa v glavnem zgrajen na novo. Obiskovalci Krasnodarja imajo kaj za videti. Med največje znamenitosti sodijo katedrala Sv. Katarine, državni muzej umetnosti, park in gledališče, imenovana po Maksimu Gorkem, prelepa koncertna dvorana krasnodarske filharmonije in cirkus.

Krasnodar je rojstni kraj kar nekaj znanih osebnosti. Tu so se med drugim rodili operna pevka Anna Netrebko, šahovski mojster Sergej Tiviakov in Slovencem dobro znani rokometaš Celja Pivovarne Laško Edvard Kokšarov.

A. V.