Mesto ob križišču poti, kar je germanski izvor imena Strasbourg, velja za prestolnico celotne Evrope. V njem najdemo sedež Sveta Evrope, Evropsko sodišče za človekove pravice in 1. sedež Evropskega parlamenta.
Ideja o glavnem mestu Evrope ni iz trte izvita, saj je mesto tako poimenoval že Winston Churchill v času zametkov tistega, kar danes poznamo pod imenom Evropska unija. Od tu tudi nesoglasja z Brusljem, kjer ima med drugim sedež Evropska komisija in kjer večino svojega dela opravijo evroposlanci. Zato se rad kiti z nazivi prestolnica Unije ali kaj podobnega. Ne, to ime je že rezervirano za Strasbourg!
Razprave o izvoru Evropske unije ali zgodovinskem pomenu Strasbourga bomo prihranili za kdaj drugič. Osredinili se bomo na Evropski parlament, ki ima torej dva sedeža: v Bruslju in Strasbourgu. Veliko jih meni, da gre pri rednih selitvah evroposlancev z enega mesta v drugega za lep primer brezglavega zapravljanja EU-ja za delovanje svoje birokracije (cena: 200 milijonov evrov letno), Strasbouržani pa so s tem kar zadovoljni. Ob rednih plenarnih zasedanjih, ki trajajo štiri dni mesečno, mesto namreč močno oživi, vsi hoteli so polno zasedeni, cene v idiličnih francoskih kavarnicah pa dodatno poskočijo.
Za vas smo obiskali redno majsko zasedanje, ki bo v večini Slovencev ostalo v spominu po predstavitvi konvergenčnega poročila Evropske komisije o uvedbi evra. Vendar se je v Strasbourgu sredi meseca dogajalo toliko več! Romunija, Bolgarija in Litva so zaradi nepripravljenosti dobile hladen tuš Unije, poslanci so med drugim razpravljali o proračunu in zavajajočih oznakah na živilih (ste se kdaj vprašali, ali res in kako lahko jogurt vsebuje 0 % maščobe ter zakaj bi bili določeni bomboni res nujno potrebni za zdravo rast vaših otrok?), Strasbourg pa sta obiskala bolivijski predsednik Morales in palestinski voditelj Abas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje