V Murmansku in njegovi okolici so zasidrane ruske jedrske podmornice iz severne flote. Foto: EPA
V Murmansku in njegovi okolici so zasidrane ruske jedrske podmornice iz severne flote. Foto: EPA
Polotok Kola

Ustanovljeno je bilo šele leta 1916, ko je bila v te odročne kraje zgrajena železnica. Ime naj bi dobilo po stari ruski besedi Murman, ki označuje Norvežane oziroma severnjake. Mesto se je sčasoma razvilo v najpomembnejše rusko arktično pristanišče in oporišče severne flote ruske mornarice. Med 2. svetovno vojno je imelo izjemno pomembno vlogo, saj so prek njega s t. i. »arktičnimi konvoji« zavezniki oskrbovali Sovjetsko zvezo.

Murmansk je s približno 325.000 prebivalci največje arktično mesto, to je mesto, ki z 69 stopinjami severne geografske širine leži nad arktičnim krogom (66). Zaradi toplega morskega toka morje v Murmansku nikoli ne zamrzne. Povprečna junijska temperatura je med 7 in 10 stopinjami Celzija, povprečna januarska pa med 0 in -8, čeprav živo srebro v izjemnih primerih lahko pokaže tudi -20 in manj.

Murmansk je od Moskve oddaljen 1.400 kilometrov zračne linije. Razdalja, ki jo letalo premaga v dveh urah. Mesto ima redne letalske povezave tudi s St. Peterburgom, Arhangelskom, s Kijevom, Trömsojem, z Luleo, Rovaniemijem ... Železnica povezuje Murmansk z Moskvo, s St. Peterburgom, z Rovaniemijem, če naštejemo le najpomembnejše.

V mestu ima sedež tudi državna tehnična univerza, na kateri se na 11 fakultetah, družboslovnih in naravoslovnih, izobražuje približno 6.000 študentov.