Kaj pravite na skok k sosedom na svež zrak in čofotanje v topli izvirski vodi? Bad Gastein je idilično gorsko mestece v salzburški deželi pri naših severnih sosedih. Najbolje si ga boste predstavljali tako, da bi naši Kranjski Gori dodali polno skledo termalnih vrelcev in posledično zdravilišč ter jo prestavili še malo višje na pobočjih vršacev. Tako dobimo Bad Gastein: turistično-zdraviliško središče v narodnem parku Hohe Tauern, sredi gora, objeto v čisti gorski zrak.
Bad Gastein obiskovalcem ponuja veliko. Pozabite na mestni hrup in gnečo, na industrijske obrate, obvoznice, hiter ritem življenja. Prišli boste v zaspan kraj, ki vam bo ponujal užitke v kopanju v termalnih vrelcih (tam polnijo tudi znano mineralno vodo), izlete v naravo, odlično izhodišče tudi za gorske ture, različne tematsko obarvane prireditve in pozimi raj na belem snegu - smučanje v vseh njegovih oblikah. Je idealen kraj za nabiranje energije.
Nekoč stičišče bogatašev
Sloves Bad Gasteina se je širil že v srednjem veku, saj je bil kraj (takrat komaj vasica) znan po zdravilni moči vrelcev vode. Zdravilišč takrat seveda še ni bilo, vendar so obiskovalci, predvsem ugledni meščani iz bližnjih mest, tja redno zahajali in se namakali v vrelcih. Pravi razmah kraja se je začel šele leta 1830, ko so zdravilno vodo iz vrelcev ujeli v nekakšen vodovod.
Pogosto se zdi, da Gastanjčani še vedno živijo za stare čase. Nekoč, nekako do 60. let prejšnjega stoletja, je bilo to mestece zbirališče bogatašev, zvezd in kraljev. Srečati arabskega šejka ni bilo nobena posebnost. Med rednimi obiskovalci sta bila na primer tudi avstrijska cesarica Sisi in pruski cesar Friedrich Wilhelm I., nekoč pa je iz Bonna v to dolino rad hodil tudi nekdanji nemški kancler Helmut Kohl, ki si je tam privoščil strogo dieto.
Danes je to kraj, kamor hodi na oddih srednji sloj. Veliko je nemških upokojencev, ki na stara leta potujejo po umirjenih krajih in si z zdraviliškimi storitvami lajšajo tegobe jeseni življenja. Zadnje čase Bad Gastein postaja tudi priljubljena destinacija višjega srednjega razreda Vzhodne in Jugovzhodne Evrope. Srečali boste precej Madžarov, Poljakov in Čehov. Ruski gostje ne bodo redki, v visoki sezoni - predvsem pozimi - pa je precej tudi slovenskih smučarjev.
Obisk pozimi le za strpne
Vendar se ti utopijo v množici mladih skandinavskih gostov, ki decembra, januarja in februarja popolnoma spremenijo podobo tega idiličnega gorskega mesteca. V trgovinah takrat namreč zmanjka alkoholnih pijač, sorazmerno s tem pa naraste hrup mladine. Ta v Bad Gastein prihaja smučat, še najbolj pa pijančevat. Domači gostinci so v njih našli zlato jamo, zato ne bodite presenečeni, če boste našli bare s skandinavsko zvenečimi imeni in napisi v švedščini, finščini in norveščini. Stvari so šle celo tako daleč, da obstajajo hoteli, ki so v določenih terminih rezervirani samo za skandinavske goste, da se ti v njih počutijo čim bolj domače.
Stvari, ki se jih splača ogledati
Najznamenitejši simbol Bad Gasteina je tristopenjski 341-metrski veličasten slap, ki teče prav skozi središče mesta. Domačini vedo povedati, da je zrak okrog njega še posebej zdravilen zaradi negativnih ionov.
Termalnih vrelcev je 18, na dan pa iz njih priteče pet milijonov litrov tople vode, polne mineralov in radona. S temperaturo okoli 45 stopinj Celzija je rahlo vroča za namakanje, vendar ima voda to zanimivo lastnost, da se na hladnem gorskem zraku kaj kmalu ohladi, zato si zaradi njene temperature v izviru ne kaže delati preveč skrbi. Boljši hoteli imajo lastne dotoke termalne vode, lahko pa jo užijete tudi v velikem in ravnokar prenovljenem kopališču Felsenbad.
Gasteinski muzej obiskovalcem ponuja vpogled v življenje domačinov pred desetletji in stoletji s poudarki na navadah ljudi, gorništvu, lovu in gradbeništvu. Na ogled je tudi zbirka mineralov in drugih kamnin.
Navdušenci nad zgodovino se bodo razveselili majhne cerkvice iz 15. stoletja, ki se ponaša z dobro ohranjenimi freskami pozne gotike in lepim baročnim oltarjem. Tu se nahaja tudi najstarejša kamnita prižnica v salzburški deželi.
Ko boste tam, se splača obiskati tudi podzemne jame, poimenovane Gasteiner Heilstollen, v katerih je precej radioaktivnega plina radona, ki naj bi v primernih količinah pomahal pri revmatičnih obolenjih.
Bad Gastein je tudi odlična izhodiščna točka za potepanje po okoliških krajih. Blizu je velikansko smučarsko središče Sport Gastein, do kulturnega bisera Salzburga je dobro uro vožnje (prometna infrastruktura je odlična), slikoviti hribi in gorovja pa obiskovalce kar vabijo na gorske ture.
R. S./RTV SLO
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje