Narava in nizozemski vrtnarji v Keukenhofu vzorno sodelujejo. Foto: RTV SLO/T. T.
Narava in nizozemski vrtnarji v Keukenhofu vzorno sodelujejo. Foto: RTV SLO/T. T.

Na tulipane so bili Nizozemci nori že v 17. stoletju, ki je deželo nekaj let pretresala celo "tulipanomanija". Ljudje so takrat ogromno denarja zapravljali za čebulice tulipanov. Srednji sloj je začutil priložnost za zaslužek in nekaj časa jim je šlo dobro - v enem letu je bilo mogoče ogromno zaslužiti.

Kdor visoko leta ...
Veliko ljudi je celo prodajalo družinske dragulje, živino, hiše in posestva, da bi lahko trgovali s čebulicami, ki so dosegale rekordne cene. A s špekulacijami so šli predaleč, povpraševanje se je zmanjšalo, nastala je panika in leta 1637 je trgovina s čebulicami "padla", tisoči pa so ostali uničeni in brez vsega.

Keukenhof odpre vrata za kratek čas
"Najlepši pomladni vrt na svetu", kot slavo pojejo Keukenhofu, je le pol ure stran od Amsterdama. Park je razdeljen na dva dela: pravi parkovni del, kjer so urejene poti za obiskovalce, in večji "njivski del", kjer so ogromne preproge predvsem tulipanov in hijacint. Keukenhof je odprt le dva meseca na leto, ko zacvetijo milijoni čebulnic, med katerimi je največ tulipanov, skoraj toliko pa hijacint in narcis. Najboljši čas za obisk naj bi bil po mnenju poznavalcev sredi aprila. Vsako leto v parku posadijo sedem milijonov čebulnic, ki jih dobavi približno 90 tako imenovanih "dvornih dobaviteljev". Letno posejejo tudi osem ton trave, ki je spomladi več kot vzorno postrižena.

Izložba nizozemskih vrtnarjev
Ime Keukehhof ("kuhinjsko dvorišče) so začeli uporabljati v 15, stoletju, ko je zemljišče, kjer je danes park, pripadalo grofici Jacobi van Beiren. Takrat so tu lovili in nabirali zelišča. Leta 1850 je načrt za park okoli gradu Keukenhof naredil krajinski arhitekt Zocher iz Haarlema. Skoraj stoletje pozneje, leta 1949, so vzgojitelji in izvozniki čebulnic dobili idejo, da bi imeli park, ki bi bil izložba na Nizozemskem tako močne industrije čebulnic. Vsako leto v parku proizvajalci čebulnic tako predstavijo nove ideje za ureditev vrtov.

Častna gostja je letos Švedska
Letos je Keukenhof odprt od 22. marca do 20. maja, leta 2008 pa bo vabil med 20. marcem in 18. majem. Letošnja 48. razstava čebulnic je tudi poklon švedskemu botaniku Carlu von Linnéju, ki se je rodil leta 1707. Zato je, Švedski v čast, 300 let pozneje v Keukenhofu veliko modre in rumene barve.

T. T.

Del 32 hektarjev velikega Keukenhofa so velikanska polja tulipanov, po katerih se med cvetenjem sprehajajo zaposleni in pobirajo odcvetele cvetlice. Foto: RTV SLO/T. T.
Cvetoča drevesa, ki jih je tako rad slikal Nizozemec Vincent van Gogh, v Keukenhofu nastopajo v stranskih vlogah. Foto: RTV SLO/T. T.
Mlin na veter, ki so ga v park preselili pred 50 leti, je bil zgrajen leta 1892. Foto: RTV SLO/T. T.
V Keukenhof so preselili tudi nekaj značilnih nizozemskih mostov. Foto: RTV SLO/T. T.
Najljubše nizozemsko prevozno sredstvo je parkirano tudi v Keukenhofu. Foto: RTV SLO/T. T.
Tulipani liliputanci so visoki le dobrih deset centimetrov. Foto: RTV SLO/T. T.
Kogar v žepu tišči nekaj tisoče evrov, lahko domov odpelje bronastega jazbečarja. V parku so na ogled in na prodaj dela nizozemskih umetnikov. Foto: RTV SLO/T. T.
Čarovniki Nizozemci so vzgojili cvetlice, ki jih tudi ljubitelji rož redko vidijo. Foto: RTV SLO/T. T.