Pročelje gotske katedrale močno spominja na tistega v Sieni. Foto:
Pročelje gotske katedrale močno spominja na tistega v Sieni. Foto:
Za hitrejši in predvsem lažji dostop do mesta je na voljo vzpenjača.

Očarljivo mesto leži na strmo dvigajočem se pobočju iz vulkanskega tufa. Nad že tako sijajno veduto med umbrijskimi griči pa se dviga še visoka tridelna fasada, ki se končuje s tremi timpanoni. Prav katedrala je tudi najbolj prepoznavni znak mesta, ki je bil nekoč papeška utrdba. Vanj se je po znamenitem "sacco di Roma" leta 1527 pred vojsko cesarja Karla V. umaknil papež Klement VII. Tudi prihod papežev je v mestu pustil svoj pečat, ki je viden še danes, a preden spoznamo te, se spodobi sprehoditi po katedrali.

Tridelna krona, ki vabi v mesto
Gotska arhitektura se kaže z že omenjeno visoko tridelno fasadno kuliso, za katero se razteza dolg ladijski del iz črnega in belega črtastega vzorca. Stavbo so dolgo pripisovali arhitektu Arnolfu di Cambio, novejša spoznanja pa so avtorja prepoznala v menihu Fra' Bevignatu iz Perugie

Poseben dragulj celotnega pročelja so slavni reliefi, ki spremljajo vhode v cerkev. Zgodbo od začetka Geneze do poslednje sodbe je v kamen v 14. stoletju prepričljivo vklesal Lorenzo Maitani. Zanimiva je tudi notranjščina "duoma", katere triladijska notranjščina je prav tako odeta v črtast vzorec. V njej najdemo Cappello di San Brizio s poslikavami Fra Angelica in mojstrovino Luca Signorellija, njegovo Poslednjo sodbo, ki je nastala med letoma 1449 in 1451.

Papeži preskrbijo mesto z vodo
Med svojim bivanjem v Orvietu je dal papež Klement VII. zaradi strahu pred pomanjkanjem vodne preskrbe mesta izdelati poseben vodnjak Pozzo di S. Patrizio, ki ga je zasnoval arhitekt Antonio da Sangallo ml. Osrednji jašek je obdal s spiralasto razporejenimi jaški, po katerih so pošiljali mule, natovorjene z vodo.

Dolgo skriti podzemni labirint
Orvieto je bogat še z etruščanskimi ostanki obzidja, ki je obdajalo naselbino pred več kot 2.000 leti. Zanimivo pa je tudi podzemno mesto, ki se razpreda pod Orvietom, kjer najdemo pravi labirint jam in predorov, ki dolgo niso bili odprti za javnost, zdaj pa po podzemnem mestu peljejo vodeni ogledi. Med vsemi temi prepletajočimi se podzemnimi hodniki, vodnjaki, stopnišči in številnimi sobanami pa so našli tudi bogate arheološke najdbe, ki pomagajo na novo spoznavati zgodovino tega zanimivega mesta, vsekakor vrednega obiska.

Ž. K.