Srbija in Vojvodina: 8 vinskih okolišev, nešteto vinskih kleti. Foto: www.serbia-tourism.org
Srbija in Vojvodina: 8 vinskih okolišev, nešteto vinskih kleti. Foto: www.serbia-tourism.org
Vinogradi se raztezajo, dokler seže oko. Foto: www.serbia-tourism.org
Vsak september domačini v Aleksandrovcu mestni vodnjak napolnijo z mladim vinom. Foto: www.serbia-tourism.org


O vinski kulturi na območju Panonske nižine pričajo že arheološke izkopanine iz bakrene in bronaste dobe. Med letoma 400 in 200 pr. n. št., kasneje pa tudi najdbe iz obdobja Rimskega cesarstva.

Tradicija

Zgodovina srbskega vinarstva je stara več kot tisoč let in sega v začetke srbske države v 8. in 9. stoletju, pravi razcvet pa je dosegla v času Nemanjićev od konca 11. do konca 14. stoletja. V času vladavine carja Dušana, ki je bil lastnik ogromnih vinogradov in vinskih kleti, je veljal zakon o standardih kakovosti in hranjenja vina. Zrel carski pridelek pa je od kleti v Veliki Hoči do dvora v takratni prestolnici Prizren potoval po 25 kilometrov dolgem porcelanastem vinovodu.

Med vladavino Turkov je srbsko vinarstvo zaradi verskih prepovedi uživanja alkohola stagniralo. Trte so ponovno obrodile po turškem umiku. Leta 1848, med avstro-ogrsko vladavino, pa se je v Srbiji začela organizirana pridelava vina.


Naravne razmere


Raznolikost srbskega podnebja se kaže v številnih vinskih vrstah. Največ brajd je zasajenih vzdolž rek.

V osrednjem delu države se ob Južni, Zahodni in Veliki Moravi pridelujejo kakovostne bele vrste, v Vojvodini ob Savi, Donavi in Tisi pa črne. Vsak vinski sladokusec lahko najde vrsto zase. Beli in sivi burgundec, italijanski in renski rizling, sauvignon, chardonay, črni burgundec, frankinjačrni game, cabernet sauvignon, merlot itn.

Srbijo krasi 8 vinskih okolišev: timoški, niško-južnomoravski, zahodnomoravski, šumadijsko-velikomoravski, pocerski, sremski s fruškogorskim vinogorjem, banatski ter subotiško-horgoški.


Pestra ponudba
Med trgatvijo se širom Srbije prirejajo različne tradicionalne prireditve, kjer je poleg dobre kapljice mogoče poskusiti številne, pregovorno dobre srbske kulinarične specialitete, saj sta vino in hrana, kot povsod drugod, tudi na Balkanu našla skupni jezik.

Vinski turisti bodo v Srbiji vedno dobrodošli in dobro pogoščeni. Vinske ture lahko trajajo od ene ure pa do nekaj dni, med katerimi lahko popotnik dodobra spozna tudi kulturno-zgodovinske posebnosti nekdanje jugoslovanske republike. ŽIVELI!!!

L. D.