Prvi amfiteater v Pulju je bil zgrajen v 1. stoletju pr. n. š., današnjo obliko pa je Arena dobila v 1. stol. n. š., med vladavino cesarja Flavija. V tistem času je amfiteater lahko sprejel do 20.000 gledalcev, namenjen pa je bil gladiatorskim igram, ki so se tam odvijale vse do 5. stoletja, viteškim borbam in borbam z divjimi zvermi. Danes je Arena predvsem prireditveni prostor za festival Histria in puljski filmski festvival.
Amfiteater v Pulju je eden izmed 200 še ohranjenih rimskih amfiteatrov in je edinstven primerek tehničnih in tehnoloških gradbenih sposobnosti antičnega časa. Dokaz, da so bili amfiteari pokriti z nekakšno streho, ki je gledalce ščitila pred vetrom in soncem, najdemo prav v puljskem, kjer so vidni dobro ohranjeni elementi konstrukcije strehe.
Podobno kot Kolosej v Rimu je imel pod areno skopane rove, ki so služili vodenju zveri do arene ali pripravljanju gladiatorjev na boj. V nekdanjih rovih je zdaj na ogled razstava, na kateri je prikazana starodavna pridelava oljčnega olja in vina v Istri.
Obiskovalci si lahko ogledajo stiskalnico ali mlinski kamen, prikazane pa so tudi različne oblike amfor, v katerih so Rimljani hranili vino, oljčno olje ali ribjo omako. Amfiteater je bil zgrajen zunaj mestnih zidov antičnega Pulja, ob cesti Via Flavija, ki je vodila v Akvilejo in Rim.
Zlata vrata, ki niso zlata
Le nekaj minut stran od amfiteatra, sredi Pulja, so dobro ohranjena Zlata vrata, ki jih je družina Sergijev v letih 29-27 pr. n. št. zgradila v čast trem pripadnikom njihove družine, ki so v Pulju opravljali visoke vojaške dolžnosti. Slavolok je bil prizidan k mestnim vratom (Port Aurea). Slavolok je dobil ime po okrasnem loku, ki je bil bogato okrašen, ali pa zato, ker so bila vrata pozlačena. Vrata in obzidje sta bila porušena na začetku 19. stoletja zaradi urbanizacije in širjenja mesta zunaj obzidja.
Slavolok je zgrajen v korintskem stilu z močnim helenističnim maloazijskim vplivom pri načinu in motivih okraševanja. Ker vzhodni del ni bil viden, je po večini ostal kamnoseško neobdelan, zahodna - mestna stran pa bogato okrašena. Na zgornjem delu so bili kipi treh Sergijev, vendar so ostali ohranjeni le posvetni zapisi. Danes se na malem trgu ob slavoloku odvijajo gledališke in zborske kulturne prireditve, v ulici za slavolokom pa so številne trgovine.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje