Mnogi menijo, da zaradi neznosne vročine sončenje kmalu ne bo več v modi. Foto: EPA
Mnogi menijo, da zaradi neznosne vročine sončenje kmalu ne bo več v modi. Foto: EPA
Plaža v Nici na jugu Francije
Zaradi previsokih temperatur v prihodnosti bi bili lahko podobni prizori na plažah v Sredozemlju stvar preteklosti. Foto: EPA

Britanski in nizozemski raziskovalci ugotavljajo, da bodo leta 2080 turisti iz severnega dela Evrope zaradi zmernejših temperatur raje ostali doma, kot da bi se podali v Sredozemlje. Za turiste bi tako lahko postale zanimivejše obale severne Francije, Irske, baltskih držav in južne Skandinavije, medtem ko bodo sredozemske države, kot so Španija, Italija, Grčija, Turčija in Maroko, izgubile velik del prihodka zaradi izgube turistov.

Vsako leto se v sredozemske države odpravi okoli sto milijonov turistov, večinoma iz severne Evrope, ki tam zapravijo skoraj sto milijard dolarjev, vendar jih vse več ugotavlja, da je doma prav tako vroče kot na jugu. Večina turistov iz severne Evrope je Britancev in Nemcev.

Britanski klimatolog David Viner meni, da turisti, ki pridejo zaradi sonca, morja in peska, svojega dopusta ne bodo več hoteli preživeti v senci zaradi visokih temperatur. Prijetnejši letni časi za turiste bi lahko tako postali jesen, zima in pomlad. Glavni vzrok za višje temperature je po besedah Vinerja izgorevanje fosilnih goriv v termoelektrarnah, tovarnah in avtomobilih, ki v zrak spuščajo toplogredne pline.

Čar Sredozemlja bi se lahko izgubil tudi zaradi suš, ki povzročajo hude požare in vse večje pomanjkanje pitne vode. Skupina znanstvenikov, ki svetuje Združenim narodom, opozarja, da se lahko temperetaure do leta 2100 v povprečju dvignejo od 1,4 do 5,8 stopinje Celzija.