Reka izvira na drugi strani Ohridskega jezera in ima na obeh straneh enako temperaturo. Foto: RTV SLO/S. D.
Reka izvira na drugi strani Ohridskega jezera in ima na obeh straneh enako temperaturo. Foto: RTV SLO/S. D.
Spomenik v Strugi
Kulturno življenje je poleti v Strugi zelo pestro. Foto: RTV SLO/S. D.

Strugo deli reka Crni Drim, ki izvira pri samostanu Sveti Naum. Z gore Galičica, ki se dviga na makedonski strani Ohridskega jezera, se lepo vidi, kako se rečna voda ne meša z vodo, ki je že v jezeru, kar potrjujejo tudi analize. Ugotovili so namreč, da ima voda, ki priteče v strugo Crnega Drima, enako temperaturo kot voda pri izviru Ohridskega jezera.



Glavna ulica je namenjena samo pešcem, in je zato primerno obljudena in prav tako polna različnih lokalov. Ker je v Strugi večinsko prebivalstvo albansko, lahko na ulici pogosteje kot makedonščino slišimo albanščino, ki je nevajenem slovenskem ušesu še bolj tuja kot makedonščina.

O struškem festivalu leta 2005 si lahko več preberete tukaj, o nagrajenki letošnje izdaje, Kubanki Nancy Morejon, pa je več napisanega tukaj.

Poleti je največji dogodek v mestu festival poezije, ki se ga udeleži veliko pesnikov iz Evrope in sveta. Ta kraj je bil izbran zato, ker se je v Strugi rodil Kostadin Miladinov, znan makedonski pesnik. Vendar je tudi v kulturnem pogledu Struga v senci Ohrida, saj je tam velik poletni festival, na katerem so gostili že tako velika imena, kot je na primer Jose Carreras.

RTV SLO/M. N.