Le v zadnjem letu se je v Dublin (ali v irščini Baile Átha Cliat), največje mesto na Irskem in prestolnica Republike Irske, ki leži na vzhodni strani otoka ob izlivu reke Liffey v morje, zaradi odprtja trga dela priselilo okoli 100.000 Poljakov in 70.000 Kitajcev, velika večina od njih v želji po boljšem življenju in dobrem zaslužku.
Hitro večanje števila prebivalcev glavnega mesta
Prepoved kajenja v barih
Prav na ulicah pa naletimo na tisto drugo stvar, ki turistu hitro pade v oči. Ogromno Ircev kadi na ulici. Leta 2004 so namreč na vseh javnih površinah na Irskem prepovedali kajenje, še vedno pa je dovoljeno kaditi pred bari, restavracijami, poslovnimi stavbami in, na primer, kadite lahko tudi v hotelskih sobah. Nič nenavadnega torej ni skupina urejenih poslovnežev, ki postopajo pred restavracijo ali poslovno stavbo in delijo svojo kadilsko izkušnjo.
Domačini se nad tem, da ne smejo kaditi v lokalu, nikakor ne pritožujejo. Pravijo, da jim oblačila ne smrdijo več po cigaretnem dimu, pred vrati lokala pa je tudi izvrstna priložnost za spoznavanje novih ljudi. Spoznavanje ljudi pa ni edina "prisila", ki jih žene kadit ven ne glede na vreme, saj so kazni za kršilce tega zakona sila ostre. Tistega, ki prižge cigareto v zaprtih javnih prostorih, čaka kazen 300 evrov (okoli 72.000 tolarjev), lastnik lokala pa se mora odreči kar 3.000 evrom (720.000 tolarjev).
Živahen mestni utrip
Prve tri stvari, ki povprečnemu Slovencu (po manjši raziskavi z udeležbo med turisti v Dublinu pa tudi prebivalcem drugih evropski držav) pridejo na misel, ko zasliši besedo Irska, so najverjetneje pivo (običajno Guiness), irska glasba (morda celo The Dubliners in The Corrs) ter rdečelični, rdečelasi in dobrovoljni (predvsem zaradi kominacije prvih dveh asociacij) Irci. Rdečelasih naj ne bi bilo več prav veliko, drži pa, da so izjemno odprti, prijazni in veseli, pa ne le pod vplivom priljubljenega temnega piva. Lokalov z dobro, tudi irsko glasbo v Dublinu ne manjka, veliko jih turist lahko obišče predvsem v Temple Baru, središču v centru Dublina, ki je znano po lokalih in kulturnih ustanovah.
Dublin najlepši poleti
Utrip mesta je živahen čez vse leto, Dublin pa zares zaživi šele poleti, ko ožje mestno središče, predvsem za vozila zaprto ulico Grafton Street, preplavijo turisti in ulični umetniki, čez vse poletje pa mesto gosti številne glasbene festivale. Domačini zato obisk glavnega mesta Irske nedvomno priporočajo poleti, saj je takrat tudi padavin najmanj. Letošnja zima je sicer presenečenje za vse Irce, saj tako dolgega odbobja brez padavin ne pomnijo. Običajno je vreme na Irskem pozimi oblačno z dežjem ali vsaj rosenjem, poleti pa je padavin manj, kljub temu pa skoraj vsak dan za nekaj ur dežuje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje