Srednjeveški dvorec sredi negovanih vrtov - prizor kot iz pravljice. Foto: RTV SLO
Srednjeveški dvorec sredi negovanih vrtov - prizor kot iz pravljice. Foto: RTV SLO
Penshurst Place
Vrt v obliki britanske zastave - vrtnarji so morali biti veliki domoljubi. Foto: RTV SLO
Penshurst Place
Za obisk Penshurst Place si izberite sončen dan, sicer se ne boste mogli naužiti lepot vrtov. Foto: RTV SLO

Sredi ljubkega podeželskega Kenta najdemo dokaj neznani, a izjemno ohranjeni srednjeveški dvorec, ki kraljuje na posestvu Penshurst Place. Čeprav je dvorec v zasebni lasti, že od leta 1552 je posestvo "sedež" družine Sidney, sta tako stavba kot pravljični vrtovi okoli nje brezhibno vzdrževani.



Na rekreacijo v galerijo
Na prehodu iz 16. v 17.stoletje je dvorec dobil zadnji pomemben prizidek, tako imenovano dolgo galerijo. Takratni gospodarji dvorca so hoteli slediti zadnjim modnim muham elizabetinske dobe in so zgradili dolgo sobano, v kateri so po stenah razobesili portrete prednikov in sorodnikov, dolgo dvorano pa so pozimi in v deževnem vremenu uporabljali tudi kot telovadnico.

Skoraj zapisana propadu
Med drugo svetovno vojno je bila graščina že skoraj zapisana propadu. Družina Sidney že pred začetkom vojne dolga leta ni več živela na posestvu Penshurst Place, med vojno pa nihče ni skrbel za vzdrževanje stavbe in vrtov. Po koncu vojne se je William Sidney, prvi vikont De L'Isle, kljub splošnemu pomanjkanju tako temeljnih življenjskih dobrin kot tudi gradbenega materiala preselil v dvorec in ga začel obnavljati. Politična kariera ga je zanesla v Avstralijo, pred osamosvojitvijo je bil zadnji generalni guverner Avstralije, njegov sin Philip pa je leta 1991 obudil očetovo tradicijo in se naselil v graščini.

Labirint vrtov
Za večino obiskovalcev so skoraj bolj kot na trenutke skoraj zlovešče srednjeveške sobane privlačni vrtovi, ki obdajajo dvorec. Prvi vikont De L'Isle je nalogo »oživljanja« tedaj skoraj povsem zaraslih vrtov zaupal nekaterim vodilnim britanskim krajinskim arhitektom. Danes lahko tako od maja do septembra občudujemo tako imenovani vrt britanske zastave, kjer rožne gredice oblikujejo sliko znamenitega Uniona Jacka.

Očarljiva je zasnovanost vrtov, saj so posamezni tematsko oblikovani vrtovi med seboj ločeni z visokimi živimi mejami in s plezalkami obraslimi zidovi. Tako obiskovalci nikoli ne vedo, kakšen pogled jih čaka za ovinkom; vrtove namreč povezujejo le ozki prehodi. Ljubitelje strogo oblikovanih vrtov bo prevzel tudi italijanski vrt z nizkimi v vijuge "spletenimi" zimzelenimi grmički, tisti, ki jih bolj privlači divja neurejenost, pa se bodo z veseljem ulegli pod katero od dreves v sadovnjaku.