Pri reviji enega nizkocenovnih letalskih prevoznikov so (v naključnem vrstnem redu) sestavili lestvico desetih najboljših evropskih živalskih vrtov - sicer morda niso popolnoma objektivni, saj so se omejili na prestolnice, v katere letijo njihova letala, a vseeno vam jih predstavljamo. Če ne drugega, se bodo tam z veseljem "zamotili" vaši najmlajši sopotniki.
Na obisk h Knutu v Berlin
Na prvem mestu se je znašel berlinski živalski vrt - na sumu imamo, da tudi (ali predvsem) zaradi superzvezdnika Knuta. (Nekoč) mali polarni medvedek, ki je danes že čisto pravi medved in ima že nekaj časa svojo lastno blagovno znamko, se je znašel celo na aprilski naslovnici revije Vanity Fair, poleg Leonarda DiCapria.
"Živalsko" tudi v Franciji
Drugo mesto na omenjeni lestvici je pripadlo pariškemu živalskem vrtu Le jardin d'acclimatation - menda je idealen za otroke, saj so v parku na ogled tudi zajčki, koze, prašiči in lame. Imajo pa tudi čisto pravi vlakec, lutkovno gledališče in igrišče za minigolf.
V francoskem obmorskem mestu La Rochelle pa je Zoo de la palmyre, ki so ga ustanovili leta 1966. Na začetku so imeli le 80 živali, zdaj pa ima ta živalski vrt kar 1.600 prebivalcev. Še posebej zanimivi so menda morski levi in predstave zgovornih papig.
Najstarejšega imajo na Dunaju
Četrti na seznamu je nedaleč od nas - to je Schönbrunn Zoo na Dunaju. Tam domujejo orangutani, pande, tigri in tudi prvi slon, ki se je rodil v Evropi (sicer z malce pomoči tehnologije umetnega oplojevanja ...). Schönbrunnski živalski vrt je tudi najstarejši na svetu in se lahko pohvali s čudovito baročno arhitekturo. Da "nekega" dvorca v bližini niti ne omenjamo ...
Peti najboljši živalski vrt v Evropi pa je menda tisti v Blackpoolu. V angleškem obmorskem zabaviščnem mestu so na ogled tako azijski sloni kot strupene želve, imajo pa tudi nekaj predstavnikov amazonskih velikih ptičnic, gorile in dvogrbo kamelo.
Na šestem mestu je barcelonski živalski vrt, kjer je nekoč domovala Snežinka, edina albinogorila na svetu (znana je tudi kot zvezdnica naslovnice albuma Rooty skupine Basement Jaxx). A ne skrbite, čeprav Snežinke ni več, si boste tam lahko ogledali kar 7.500 živali.
Tudi sedmega lahko obiščete skoraj mimogrede - to je Parco natura viva v Veroni. V tem naravnem rezervatu blizu Verone vas po želji popeljejo tudi na safari, tam si lahko ogledate divjinski park in območje dinozavrov z okrasnimi modeli.
Na sever k losom in ... tasmanskim vragom
Na osmem mestu je švedski Skansen, živalski vrt na otoku Djurgarden, s katerega se odpira čudovit razgled na stockholmski zaliv. Tam boste srečali dihurje, rjave medvede in lose. Sprehodite pa se lahko tudi po rekonstrukciji švedskega mesteca iz 19. stoletja in se zapeljete z žičnico.
Deveti je živalski vrt v Dublinu, ki so ga ustanovili leta 1830 s pomočjo posebnih donacij iz londonskega živalskega vrta. Ta moderni živalski vrt je razdeljen na tematska območja, kot sta na primer Svet primatov ali Južnoameriška hiša. Imajo tudi mestno farmo, kjer se lahko mestni obiskovalci (prvič?) z oči v oči spoznajo z bolj "navadnimi" bitji, kot so osli, morski prašički in zajci.
Deseterico zaokroža živalski vrt v Koebenhavnu. Glavna danska zoološka ustanova je svoja vrata odprla v 19. stoletju, ko so se med razstavljenimi živalskimi vrstami "ponašali" tudi z nagačeno ptico, s tjulnjem in z želvo v vedru. Danes imajo precej bolj zanimive prebivalce, med 3.300 živalmi je 264 živalskih vrst, med njimi so tudi edini tasmanski vragi v ujetništvu zunaj Avstralije.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje