Znano je, da so se v Novem mestu kalili bendi, kot so DMP (Društvo mrtvih pesnikov), Dan D in skupina Moveknowledgement z raperjem N'tokom. A glasbeniki se v Novem mestu počutijo domače vsaj zaradi dveh, no, treh razlogov. Prvi je festival Rock Otočec, ki je luč sveta ugledal že davnega leta 1976. Kot redna vsakoletna prireditev se je uveljavil leta 1997, ko je njegovo organizacijo prevzel Franci Kek. Tako je vsako leto, in sicer prve tri dni v začetku julija, glavna atrakcija festivala, poleg svetovnih tujih in domačih glasbenih imen, valjanje po blatu oz. razglasitev častnega naziva »Mis blata«.
Drugi razlog je eden najbolj znanih snemalnih avdiostudiev v Sloveniji in morda tudi na Balkanu »RSL production«, v katerem so snemala vsa večja imena slovenskega glasbenega prizorišča (od Siddharte do Helene Blagne), pa tudi imena, kot so Rade Šerbedžija, Zdravko Čolić, Josipa Lisac in Gustafi. Tretjega razloga ne bomo podrobneje predstavljali, temveč bomo le zapisali – cviček.
V poletnih mesecih lahko zavijete v Novo mesto tudi na džezovsko obarvani festival Jazzinty ali pa si ogledate fotografsko delavnico Fotopub. Agusta lahko obiščete tudi Filmski festival Novo mesto, ki je bil pod okriljem Društva Klapa letos izveden prvič. Ljubiteljem dobrih »žurov« pa verjetno ni treba podrobno predstavljati zavoda LokalPatriot, ki skrbi, da Novo mesto popolnoma ne zaspi.
Ob koncu poletja bo v Novem mestu še en festivalski dogodek. V soboto, 12. septembra 2009, bodo na 3. Festivalu Na Trgu nastopili Big Foot Mama in Tony Cetinski, za ogrevanje pa bosta poskrbeli skupini Popmlad in Kok Band. Lanski festival Na trgu, kjer so nastopili Siddharta, Dan D, Urban & 4, DMP, Vlado Kreslin in Gibonni, je obiskalo prek 10.000 obiskovalcev.
Na spletni strani novomesto.org so uporabniki med prednostmi Novega mesta navedli njegovo strateško lego, saj leži med Zagrebom in Ljubljano, prav tako pa je v neposredni bližini Šmarjeških in Dolenjskih Toplic. Poleg tega, da je Novo mesto »središče Dolenjske«, ki ima »veliko mestnega zelenja in sprehajalnih poti« ter bogato »arheološko dediščino«, je »na pokopališču Šmihel grob Prešernove muze Primičeve Julije«, »leta 1848 pa je bila v Novem mestu prvič na Slovenskem uprizorjena Linhartova veseloigra Ta veseli dan ali Matiček se ženi«. Slabosti mesta, ki so jih izpostavili uporabniki portala, so »slaba izobrazbena struktura prebivalstva, počasen razvoj mesta, nestrpnost do Romov, alkoholizem, slabo nočno in družabno življenje in premalo restavracij.«
Znane osebnosti in častni meščani
Med znanimi osebnostmi, ki so tako ali drugače zaznamovale družbeni razvoj Novega mesta, sta tudi ekspresionistični slikar Božidar Jakac in pesnik Dragottin Kette, ki je v Novem mestu obiskoval srednjo šolo in doživel neuslišano ljubezen do Angele Smolove. Janez Trdina se je s 37 leti naselil v Bršljinu. Prehodil je Dolenjsko in Belo krajino ter na svojih popotovanjih beležil spoznanja o ljudskem življenju, verovanju in mišljenju, kar je uporabil tudi v avtobiografskih delih, povestih, črticah in bajkah. Seveda ne moremo mimo slovenskega olimpijskega šampiona Leona Štuklja, ki se je začel s telovadbo ukvarjati v novomeškem Sokolu, in zakonskega para Mlakar. Novomeščan Pino Mlakar je z ženo Pio Mlakar postavil temelje strokovnega baletnega šolanja v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje