Jesenske šolske počitnice so za marsikatero družino priložnost za krajši oddih bodisi na domači obali ali v termah bodisi za izlete v bližnje države. Zanimanja je, kot so nam pojasnili v agenciji Sonček, precej, in to za različne tipe aranžmajev: "Končno je spet jesen, kot si jo želimo, brez grozečih bolezni in z odprtimi mejami držav. Temu primerno je spet veliko povpraševanja, brez vsakršnih zadržkov."
"Največ jih seveda skoči le za nekaj dni na morje ali v terme, čas je tudi za avtobusne izlete, tisti, ki še želijo ujeti malo poletnega vremena, potujejo v Egipt, Turčijo, na Kanarske otoke ali pa celo dlje: Dubaj, Zanzibar, Maldivi, Tajska, Dominikanska republika …" pravijo v Sončku. Ob tem dodajajo, da je letos povpraševanje zelo naraslo tudi za počitnice na ladjah za križarjenje.
Tudi v agenciji Palma ugotavljajo, da je povpraševanje precejšnje: "Številke presegajo tako lansko leto kot predkovidno leto 2019." Po njihovih opažanjih si veliko potnikov v času jesenskih počitnic privošči razvajanje v slovenskih termah, na morju ali pa se odpravijo v bližnjo Istro ali Kvarner.
V ospredju krajši izleti, a nekateri izbirajo tudi malo daljša potovanja
Sicer pa, kot ugotavljajo, turisti izbirajo predvsem destinacije, za katere organizirajo čarterske polete z ljubljanskega letališča, kot so Azori, Madeira, Islandija, Jordanija, Maroko, Zelenortski otoki in Tenerife, pa tudi drugi "topli" kraji, kot so Egipt, Turčija, Španija, Malta in Dubaj. Stranke zanimajo tudi bolj oddaljene destinacije, na primer Maldivi, Sejšeli, Dominikanska republika, Mehika, Kuba …, so nam pojasnili in dodali, da so v ospredju tudi oddihi in potovanja po Turčiji, Albaniji, Nizozemski, Belgiji, Nemčiji, Portugalski in Italiji. Izbirajo tudi destinacije v Švici, Avstriji, na Madžarskem, v Srbiji, Bosni, Črni gori in Severni Makedoniji.
"Zasedenost je v primerjavi s prejšnjimi leti večja. Še vedno pa se spopadamo s pomanjkanjem kapacitet, tako da so kar mnoga potovanja in destinacije že razprodani. Velja pravilo, da na ponudbo v "zadnjem trenutku" ni mogoče računati. Glede na pestrost ponudbe v naši agenciji se v tem trenutku še najde nekaj možnosti izbire prostih mest na potovanjih ali počitnicah," o zasedenosti aranžmajev pravijo na Palmi.
"Cene niso šle v nebo"
Na Sončku pa poudarjajo, da kakšne slabe volje zaradi podražitev ni zaznati: "Ljudje vedo, da so se zaradi inflacije nekaj podražila tudi potovanja in to ni neka pereča tema, saj cene niso šle v nebo." "Sicer pa se potniki tudi vse bolj zavedajo, da je treba nekatere stvari, da si zagotoviš nižjo ceno in prostor, rezervirati veliko prej, sploh ko govorimo o križarjenjih, čarterjih in letalskih vozovnicah. Prav tako si je treba veliko prej zagotoviti vstopnice v mnoge znamenitosti (npr. v gradove Ludvika Bavarskega), zato tudi pri takšnih programih pozivamo k hitrejši prijavi. V zadnji minuti pa vselej prejmemo še veliko rezervacij za bližnje hotele, tako v termah kot ob morju in bližnjih prestolnicah," so nam pojasnili.
Pred odhodom je smiselno preveriti varnostne razmere
Ker pa so razmere marsikje napete, je pred odhodom ali rezervacijo potovanja dobro preveriti varnostne in siceršnje razmere v državi oz. na območju, kamor se želimo odpraviti. Na ministrstvu za zunanje in evropske zadeve kot varnostno tvegane omenjajo predvsem države na Bližnjem vzhodu – zaradi dogajanja v Gazi in Izraelu tako odsvetujejo potovanja v Izrael in Libanon, v okoliških državah pa povečano previdnost. "Zaradi nedavnih dogodkov v Izraelu in palestinskih območjih svetujemo povišano previdnost na območjih, ki mejijo na Izrael oziroma na Zahodni breg, ter pridobitev informacij tudi iz drugih virov. Prav tako svetujemo izogibanje območjem protestov in upoštevanje navodil varnostnih organov," pravijo na ministrstvu in svetujejo, naj se turisti v Jordaniji izogibajo tudi območij ob meji s Sirijo in Irakom ter severovzhodnega dela države.
Viktor Mlakar, v. d. vodje konzularnega sektorja na zunanjem ministrstvu, je pred dnevi za TV Slovenija dejal: "Glede Jordanije svetujemo povišano stopnjo previdnosti, enako drži tudi za Egipt. Po naših informacijah so destinacije, ki so bolj turistično priljubljene, trenutno varne, odsvetujemo pa gibanje v nekaterih drugih delih države."
Odsvetujejo tako vsa potovanja – individualna ali v organiziranih skupinah – v obmejna območja z Libijo, Sudanom in Izraelom, še posebej na severni del Sinajskega polotoka in v Zahodno puščavo, kjer občasno potekajo vojaške in varnostne operacije. "Odsvetujemo potovanja tudi na južni del Sinajskega polotoka, z izjemo obalnih mest Šarm el Šejk, Dahab in Nuweiba; v primeru izletov do samostana sv. Katarine na Sinaju in vzponov na Mojzesovo goro na Sinaju pa opozarjamo na previdnost in seznanitev s trenutnimi varnostnimi razmerami," na svoji spletni strani navajajo na ministrstvu.
Previdnost ni odveč niti v Franciji ali Belgiji
Podobno svetujejo tudi za potovanja v Turčijo – pri potovanjih na jug in vzhod države je po njihovi oceni potrebna povečana previdnost, potovanja v mesto Sirnak in v provinco Hakkari, na območje meja s Sirijo in Irakom ter v nekatere druge province pa odsvetujejo. "Obstaja velika verjetnost terorističnih napadov v velikih mestih. Največ terorističnih napadov se je zgodilo v jugovzhodni Turčiji, Ankari in Istanbulu," so še zapisali.
A ne le v omenjenih državah, previdnost je potrebna tudi ponekod po Evropi, predvsem v Franciji in Belgiji, kjer sta se nedavno zgodila teroristična napada.
Kot je znano, je Francija po napadu v mestu Arras na severu države dvignila stopnjo teroristične ogroženosti na najvišjo raven (t. i. "urgence attentat"). "Odločitev je vezana na strah pred (ponovnim) pojavom terorizma kot posledico konflikta med Hamasom in Izraelom," pojasnjujejo na MZEZ-ju in dodajajo, da se je v zadnjih dneh zvrstilo "nekaj bombnih preplahov predvsem na nekaj regionalnih letališčih, kulturnih objektih (muzej Louvre in grad Versailles) in v javnem prometu".
"Svetujemo izogibanje množicam, previdnost in spremljanje novic iz verodostojnih virov ter upoštevanje navodil varnostnih organov," so zapisali v opozorilu.
Podobno je tudi v Belgiji, kjer je po streljanju v Bruslju (16. oktobra) država dvignila stopnjo splošne ogroženosti na tretjo od štirih.
Kam pa je (relativno) varno potovati?
Po podatkih ministrstva ni nobenega večjega tveganja v sosednjih državah (Italija, Avstrija, Madžarska, Hrvaška), podobno je tudi v Španiji, Nemčiji, na Nizozemskem. V teh državah pristojni svetujejo običajno previdnost.
Pravi plaz uvedb mejnih nadzorov
Skratka, pred odhodom je smiselno preveriti, kakšne so razmere v državi, ki jo nameravamo obiskati, zaradi pravega plazu začasnih uvedb mejnih nadzorov – v soboto ga je na mejah z Madžarsko in Hrvaško pri vstopu v državo uvedla tudi Slovenija – pa ne pozabite preveriti veljavnosti dokumentov in se na pot v primeru potovanja z avtomobilom odpraviti pravočasno, saj lahko naletite na gnečo na mejnih prehodih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje