V Velenju je potekal jubilejni 60. skok čez kožo. Gre za tradicionalni iniciacijski rudarski praznik, na katerem novi člani vstopijo v rudarski in z njim povezane poklice. Prvi skok čez kožo je v Velenju potekal pred 61 leti, lani pa so jubilejni skok zaradi pandemije prestavili.
Letos so poleg novih članov stanu čez kožo skakali tudi prvi udeleženci velenjskega skoka. Tokrat bodo v Velenju sprejeli 42 novincev, dijakov rudarske, strojne in elektro smeri ter inženirjev rudarstva in geotehnologije.
Praznik rudarstva
Tradicija skoka sega v 16. stoletje v češke in avstrijske rudnike, kjer so novi rudarji morali preskočiti rudarski jašek. Ko so ti postali preširoki, so začeli preskakovanje kože oziroma kosa trdega telečjega usnja, na katerem so se rudarji dričali po klančinah v rudnikih.
Praznični dan se je začel z budnico Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje, ob 17. uri pa so se na Titovem trgu v Velenju zbrali rudarji v tradicionalnih uniformah. Na prizorišče skoka na velenjskem stadionu so krenili ob 17.30, kamor jih je popeljal komandant parade Boris Sotler.
V Velenju so v 60 letih praznika sprejeli že 3825 novincev. Dan rudarjev, ki ga zaznamujejo 3. julija, je za vse, ki so povezani s premogovništvom, največji praznik, kot je že običaj, pa je mesto odeto v črno-zelene stanovske zastave.
Ministrstvo za kulturo je maja letos na podlagi zakona o varstvu kulturne dediščine izdalo sklep o vpisu Skoka čez kožo v register nesnovne kulturne dediščine. Tradicija te šege je z rudarstvom v Sloveniji močno povezana, dogodek pa je globoko zakoreninjen v lokalnih skupnostih, povezanih s tradicijo rudarstva.
Velenjski pljusk
Rudarji pa niso edini, ki bodo te dni v Velenju skakali. Na Velenjski plaži je namreč potekal Pljusk, tekmovanje v skokih v vodo in vodnorekreacijska prireditev. Vse od 10. do 20. ure so za obiskovalce na voljo raznolike vsebine, povezane z vodnimi igrami, plavanjem in drugimi športnimi načini osvežitve.
Letošnji pljusk bo poskrbel za največjo skakalnico doslej, skoke z nje pa so ocenjevali telovadka Tjaša Kysselef, šankrocker Matjaž Jelen, Marko Knafelc iz akrobatske skupine Dunking Devils in Klemen Bučan. Poleg tekmovalnega dogajanja bodo akrobati Dunking Devils poskušali postaviti nov svetovni rekord v skoku z ruske gugalnice.
V sklopu podelitve nagrad bo velenjski župan Peter Dermol odboru za pomoč občanom podaril tudi dobrodelni ček 10.000 evrov. Poleg vodne rekreacije pa bo Zavod za turizem Šaleške doline organiziral Beach Food Festival in tako poskrbel tudi za okrepčilo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje