Ljubljana. Foto: BoBo
Ljubljana. Foto: BoBo

Število prenočitev domačih turistov se je sicer povečalo za odstotek, a je število prenočitev tujih upadlo za 14 odstotkov, je danes objavil Statistični urad Republike Slovenije.

Domači turisti so marca prispevali 40 odstotkov vseh prenočitev v nastanitvenih obratih. Njihovih prihodov je bilo nekaj več kot 110.000, prenočitev pa nekaj več kot 306.000. Obojih je bilo za odstotek več kot marca lani.

Podobno kot lani so največkrat prenočili v občinah Piran, Podčetrtek in Brežice. V Brežicah in Piranu je bilo domačih prenočitev več kot marca lani (za 10 odstotkov v prvi in devet odstotkov v drugi), v Podčetrtku pa za šest odstotkov manj. Največ – četrtino – domačih prenočitev so ustvarili turisti iz starostne skupine 65 let in več, ki so v povprečju prenočili 4,5-krat.

Prihodov tujih turistov je bilo nekaj več kot 195.000, prenočitev pa nekaj več kot 462.000. Obojih je bilo za 14 odstotkov manj. Tudi tuji gosti so največkrat prenočili v istih občinah kot lani – Ljubljani, Piranu in Bledu.

Vse tri občine so zaznale upad njihovih prenočitev – za 27 odstotkov v Piranu, 24 odstotkov na Bledu in sedem odstotkov v prestolnici. Med tujimi turisti so skupno največ prenočitev ustvarili tisti iz starostnih skupin 15–24 let (17 odstotkov) in 35–44 let (16 odstotkov).

Podobno kot marca lani so največ tujih prenočitev (16 odstotkov vseh tujih) prispevali gosti iz Italije. Največkrat so prenočili v Ljubljani. V njej so ustvarili 22 odstotkov vseh svojih prenočitev v opazovanem mesecu, v povprečju pa so v prestolnici prenočili dvakrat. Druga in tretja najpogostejša izbira sta bili občini Piran in Nova Gorica.

Na drugem mestu so bili s 13 odstotki vseh tujih prenočitev gosti iz Avstrije, ki so največkrat prenočili v občinah Moravske Toplice in Piran. Gosti iz Hrvaške, ki so ustvarili 11 odstotkov vseh tujih prenočitev, pa so največkrat prenočili v prestolnici.

V zdraviliških občinah je bilo ustvarjenih 30 odstotkov vseh marčnih prenočitev, s po 18 odstotki pa so sledile Ljubljana ter gorske in obmorske občine. Domači turisti so največkrat prenočili v zdraviliških občinah (46 odstotkov vseh njihovih prenočitev), tuji pa v Ljubljani (28 odstotkov vseh njihovih prenočitev).

V primerjavi z lanskim marcem je število turističnih prenočitev upadlo v vseh vrstah občin, najbolj v gorskih (za 15 odstotkov) in obmorskih (za 14 odstotkov). V Ljubljani je bilo prenočitev za sedem odstotkov manj, v zdraviliških občinah pa za pet odstotkov manj.

Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (62 odstotkov vseh), sledili so zasebne sobe, apartmaji in hiše (15 odstotkov) ter apartmajska naselja (štirje odstotki). V hotelih je število prenočitev medletno upadlo za dva odstotka, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah pa za četrtino.

V prvih treh mesecih letos je bilo skupno nekaj več kot 897.000 prihodov turistov, kar je za tri odstotke manj kot v enakem obdobju lani. Število prenočitev se je zmanjšalo za tri odstotke na 2,3 milijona. Tuji turisti so v tem obdobju ustvarili 60 odstotkov vseh prenočitev, med njimi največ gosti iz Hrvaške, Italije in Avstrije.

Domači turisti so ustvarili nekaj več kot 939.000 prenočitev, kar je bilo za dva odstotka manj kot v enakem obdobju lani, tuji pa 1,4 milijona prenočitev ali za tri odstotke manj.