Turistični nastanitveni obrati so poročali o nekaj več kot 185.000 prihodih domačih turistov, kar je skoraj polovico manj kot julija lani. Ustvarili so okoli 670.000 prenočitev oz. 46 odstotkov manj kot julija lani, so sporočili s statističnega urada.
Prihodov tujih turistov je bilo približno 767.000, kar je 88,2 odstotka več kot lanskega julija. Ustvarili so nekaj manj kot dva milijona prenočitev oz. okoli 90 odstotkov več kot v enakem mesecu lani. S tem so se prenočitve tujih turistov po navedbah statistikov izenačile s tistimi pred epidemijo.
Tuji turisti so največkrat prenočili v občini Ljubljana, domači pa v občini Piran, ki je bila tudi skupno najbolj obiskana občina.
Turisti iz Nemčije so ustvarili okoli 348.200 prenočitev oz. 17 odstotkov vseh. Največkrat so prenočili v občini Bovec. Po desetino prenočitev so ustvarili turisti iz Češke in Nizozemske, sledili so turisti iz Belgije, Madžarske in Avstrije.
V Ljubljani glavnino prenočitev ustvarijo tuji turisti
Nekaj več kot milijon turističnih prenočitev so julija našteli v nastanitvenih obratih v gorskih občinah, največ na Bledu. Skoraj četrtino prenočitev so turisti ustvarili v obmorskih občinah, sledile so zdraviliške občine, Ljubljana, druge občine in mestne občine.
V Ljubljani glavnino prenočitev ustvarijo tuji turisti. Njihove prenočitve v juliju so predstavljale skoraj 30 odstotkov vseh prenočitev od začetka leta do konca julija. Julija so domači in tuji turisti ustvarili skupno 277.700 prenočitev, kar je dvakrat toliko kot v enakem obdobju lani in skoraj toliko kot julija turistično rekordnega leta 2019.
Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (784.900 prenočitev ali 29 odstotkov vseh), sledili so zasebne sobe, apartmaji in hiše (26 odstotkov vseh prenočitev) ter kampi (24 odstotkov vseh prenočitev).
V sedmih mesecih leta 2022 je Slovenijo obiskalo okoli 3,3 milijona turistov. Ustvarili so nekaj manj kot 8,7 milijona prenočitev, kar je za približno 4,7 milijona več kot v istem obdobju lani. Domači turisti so ustvarili skoraj 3,5 milijona prenočitev oz. 40 odstotkov vseh prenočitev, tuji pa 5,2 milijona oz. 60 odstotkov vseh.
Prihodnje obdobje pa naj bi v slovenski turizem vnašalo tudi negotovost
Slovenija je po številu prenočitev že v sedmih mesecuh skupaj skoraj dosegla raven iz leta 2019. "Pri prihodih za letom 2019 zaostajamo le še za pet odstotkov, pri prenočitvah pa za manj kot dva odstotka," je dejala direktorica Slovenske turistične organizacije (STO) Maja Pak. Prilivi iz naslova izvoza potovanj so v prvem polletju so po njenih besedah glede na enako obdobje v letu 2019 nižji za 10 odstotkov.
Pri STO naj bi sicer tudi v prihodnje nadaljevali z aktivnostmi promocije Slovenije kot trajnosti zavezane butične destinacije za petzvezdnična doživetja, s posebnim poudarkom na aktivnih doživetjih v naravi in športnem turizmu.
Prihodnje obdobje pa naj bi v slovenski turizem vnašalo tudi negotovost in številne spremembe. "Turistična panoga se sooča s številnimi izzivi, predvsem pa z rastjo cen, zmanjševanjem kupne moči gospodinjstev, motnjami v dobavnih verigah, negotovostjo, ki jo prinaša vojna v Ukrajini, predvsem pa z velikim pomanjkanjem kadrov," je izpostavila Pak in poudarila, da vse to vpliva na sicer dobre napovedi potovalnih namer prebivalcev Evrope v naslednjih mesecih in vnaša nestabilnost v poslovanje turističnih podjetij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje