Svetlobna onesnaženost je po slovenskih turističnih krajih vse večja težava. Foto: Pixabay
Svetlobna onesnaženost je po slovenskih turističnih krajih vse večja težava. Foto: Pixabay

Andrej Mohar iz društva Temno nebo Slovenije je opozoril tudi na preveliko osvetlitev cest in poudaril, da je slovenski biser vrhunska turistična destinacija. "Žal pa je Bled lep samo podnevi, ponoči gre v smer ene najbolj svetlobno onesnaženih lokacij v Evropi," je ocenil. Pojasnil je, da je Slovenija leta 2007 sprejela eno najbolj ostrih zakonodaj na svetu, katere namen je zmanjšanje svetlobnega onesnaženja, žal pa se stanje na Bledu kljub temu ves čas slabša.

Mohar, ki je bil leta 2007 vodja pogajalske ekipe okoljevarstvenikov pri pripravi zakonodaje glede svetlobnega onesnaženja, glavno krivdo pripisuje pretirani osvetlitvi cest na območju gorjanske, radovljiške in blejske občine. Opozoril je na pretirano osvetljavo ceste od Lesc do Bleda, po severni blejski obvoznici in naprej skozi Gorje, poroča STA. "Proti Pokljuki pa kar naenkrat padete v temo, in to brez varovalne ograje," je poudaril.

Turisti ne prihajajo gledat drogov za javno razsvetljavo

Kot je dejal, se v Berlinu zvezde vidijo bolje kot na Bledu. "Zazvoniti bi nam morali vsi alarmi. Kar se je v zadnjem desetletju naredilo na Bledu, je katastrofa," je ocenil Mohar, ki se boji nove pretirane osvetlitve tudi ob izgradnji južne blejske obvoznice. Opozoril je, da turisti na Bled ne bodo prihajali gledat drogov za javno razsvetljavo.

Mohar za težave krivi državo, natančneje Direkcijo RS za infrastrukturo, za katero je prepričan, da bi standarde varne obcestne razsvetljave dosegla tudi s precej manjšo osvetlitvijo in nižjimi drogovi. Kot problematične pa je navedel tudi reklamne napise na hotelih, ki so premočni in ne ustvarjajo prijetnega vzdušja v kraju.

Miha Žvan iz Društva za varstvo okolja Bled je poudaril, da je svetlobno onesnaženje problem današnje družbe. Zlasti to velja za turistične kraje, kjer se želijo hoteli ali druge stavbe prikazati kot nekaj lepega, v resnici pa pretirana osvetlitev prek cele noči moti okoliške prebivalce, pa tudi živali in rastline, je opozoril in kot najbolj problematične navedel osvetlitve hotelov, cerkva in kulturnih spomenikov.

"Tudi v času energetske krize je vse osvetljeno, nekateri celo domače hiše osvetljujejo z reflektorji," je dejala Ljuba Kapus iz Društva za varstvo okolja Bled in dodala, da so nekatere vile celo bolj osvetljene kot Blejski grad, pa tudi ta ne potrebuje osvetlitve celo noč. Enako velja za cerkve, je navedla in spomnila, da je študija že pred 20 leti pokazala, da če bi slovenske cerkve opolnoči ugasnile luči, bi se privarčevalo toliko energije, kot bi jo proizvedla takrat načrtovana nova elektrarna v Mostah, piše STA.

Blejski župan se ne strinja z očitki okoljevarstvenikov

Blejski župan Anton Mežan je prepričan, da Bled ne gre v smeri ene najbolj svetlobno onesnaženih lokacij v Evropi. "Smo turističen kraj, kjer je neka osvetlitev vendarle potrebna, kje je meja, pa mogoče lahko določimo skupaj," je dejal in pojasnil, da se je o tej temi že pogovarjal s predstavniki Bled Rose Hotela, kjer so pripravljeni na pogovor, kakšna osvetlitev bo najboljša. Mežan razume njihovo stališče, da hotel mora biti osvetljen, se pa lahko dogovorijo, ob katerih urah, ali je to potrebno celo noč ter v kakšni barvi in s kakšno močjo.