Občina Ljubno ob Savinji je z družino Atelšek iz Savine podpisala donatorsko pogodbo, v kateri so občini podarili unikatno zbirko kar 71 cvetnonedeljskih potic oziroma butar, ki jih je ustvaril Alojz Atelšek. Ta je sicer v dolgoletnem ustvarjanju potic prispeval velik delež k razvoju nesnovne dediščine izdelovanja ljubenskih cvetnonedeljskih potic, ki so bile leta 2013 razglašene za nesnovno kulturno dediščino državnega pomena.
Donacija je tudi prvi korak na poti k vključevanju nesnovne kulturne dediščine v turistično ponudbo in k promociji ljubenske unikatne tradicije. Zbirka je trenutno na ogled v tamkajšnjem zadružnem domu, po ureditvi in odprtju flosarskega muzeja bo na vrsti tudi ureditev – glavno ciljno občinstvo razstave bodo domačini, predvsem pa otroci. V primeru ljubenskih potic, ki jih med letom postopoma kurijo kot blagoslovljen ogenj, naj bi šlo namreč za ohranjanje dediščine prednikov s hribovskih kmetij, te so prvič prinesli prav v cerkev svete Elizabete na Ljubno.
Vsaka potica predstavlja neponovljiv izdelek
Gre za kontinuirano razvijajočo se tradicijo, ki se ves čas nadgrajuje, dopolnjuje, spreminja in sledi sodobnim smernicam. Pri nesnovni dediščini je čas pomemben, saj se dediščina spreminja in se nikoli ne izvede dvakrat na isti način, po skoraj stoletju dolgi tradiciji pa naj bi bila izdelava nečesa inovativnega, drugačnega, a hkrati domačega za izdelovalce vseeno velik izziv.
Ljubencem sicer vsaka potica predstavlja edinstven, unikaten, neponovljiv in osebni izdelek, ki odraža izdelovalčev odnos do tradicije, vere, okolja in njegovo lastno rokodelsko spretnost.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje