Do zdaj je veljalo, da je Mount Everest visok 8848 metrov, kolikor so v 50. letih prejšnjega stoletja izmerili indijski znanstveniki. Odtlej je meritve najvišje gore na svetu opravilo več skupin strokovnjakov, ki so vedno prišli do nekoliko drugačnega rezultata.
Izračun, ki ga je posredoval kitajski minister, je rezultat skupnega dela znanstvenikov iz Nepala in Kitajske, na meji med katerima je najvišja gora na svetu. Državi sta se za sodelovanje pri tem projektu dogovorili lani ob obisku kitajskega predsednika Ši Džinpinga v Nepalu.
Skupine znanstvenikov iz obeh držav so višino Mount Everesta izmerile tako, da so splezale na njegov vrh in od tam merile višino s pomočjo naprav GPS in tudi ob upoštevanju že znane višine določenih nižje ležečih točk. Nepalska ekipa je meritve opravljala lani, kitajska pa letos. Pri izračunu višine so upoštevali tudi silo težnosti in izračune v okviru računalniškega modela.
Christian Gerlach z bavarske akademije za znanost, kjer se ukvarjajo tudi z geodezijo in preučevanjem ledenikov, je za nemško tiskovno agencijo DPA ocenil, da nova višina Mount Evresta ni le posledica novih metod merjenja, temveč se je najverjetneje tudi dejansko spremenila.
Med mogočimi razlogi je omenil premikanje tektonskih plošč, močan potres iz leta 2015, zaradi katerega se je spremenila višina več okoliških gora, ter tajanje snega in ledu na vrhu gore zaradi podnebnih sprememb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje