Bohinjski svetniki so v četrtek po skrajšanem postopku sprejeli tako dopolnitve odloka o javnem redu in miru kot tudi odloka o prometnem režimu v občini. Zaradi mehkega prehoda na nove omejitve naj bi globe za kršitve začeli izrekati šele prihodnje leto, prvo leto pa se bodo osredotočili na komunikacijo in ozaveščanje o sprejetih prepovedih.
Glede na spremembe odloka o javnem redu in miru na Bohinjskem jezeru ne bo več dovoljeno uporabljati kopalnih pripomočkov večjih površin, ki so narejeni iz plastike in drugih umetnih mas, kot so razne napihljive blazine, plavajoči napihljivi gradovi, flamingi, palme in podobno, pojasnjujejo na občini in dodajajo, da prepoved ne velja za kopalne pripomočke, ki služijo zagotavljanju varnosti kopalcev v vodi.
Kot poudarjajo, večje število kopalnih pripomočkov poleg tveganja za prenos tujerodnih vrst negativno vpliva na doživljanje Bohinjskega jezera z rušenjem vizualne estetske komponente. Z namenom zagotavljanja vizualne komponente ambienta ob cerkvi sv. Janeza in ob mostu prepovedujejo tudi zadrževanje v kopalkah.
Predvajanje glasne glasbe na obali jezera pa ima vpliv na večanje hrupa v poletnih mesecih, na nezadovoljstvo obiskovalcev, kaljenje miru in nižanje ravni doživljanja naravnega območja jezera, pojasnjujejo na občini. Prepoved predvajanja glasbe sicer ne velja za prireditve in za gostinske lokale.
Obiskovalci naj se spoštljivo obnašajo do okolja in narave
Medtem ko so nekateri svetniki na seji opozorili, da v Bohinju s takšnimi omejitvami in prepovedmi dregajo v osje gnezdo in da bi z njimi morda lahko odvrnili turiste. "Treba je narediti red, ampak je treba biti pri postavljanju pravil zelo predviden," je dejal Janez Režek in ocenil, da se je tega treba lotiti počasneje in bolj premišljeno.
Drugo so poudarili, da bosta ključna komunikacija in informiranje. Kot so poudarili, gre za implementacijo ukrepov, ki so jih zapisali in sprejeli v strategiji. Prepričani so, da so takšni ukrepi potrebni, če želijo dosegati zastavljeno raven turizma. Kot poudarjajo, ne prepovedujejo kopanja v jezeru, čeprav bi ga zaradi lege v Triglavskem narodnem parku lahko, temveč želijo le, da se obiskovalci spoštljivo obnašajo do okolja in narave.
Prepovedana vožnja s kolesi po severni obali jezera
Odlok so sprejeli skoraj soglasno, popolnoma enotni pa so bili pri dopolnitvi odloka o prometnem režimu, ki prepoveduje vožnjo s kolesi po severni obali jezera. Kot so pojasnili, želijo s tem zagotavljati naravno stanje severne obale, ki je eden izmed najobčutljivejših predelov jezera. Namen prepovedi je tudi zmanjšanje konflikta s pohodniki, saj gre za pot skozi pašnike, grmičevje in gozd, ki je preozka za srečevanje večjega števila sprehajalcev in kolesarjev.
Hotel Bohinj popolnoma prenovljen, sledi prenova hotela Zlatorog
Občinski svetniki so v prvem branju podprli tudi občinski podrobni prostorski načrt za rekonstrukcijo hotela Zlatorog v Ukancu, ki jo načrtuje njegov novi lastnik Damian Merlak. Kot so pojasnili snovalci prostorske ureditve, se načrtovana arhitektura prilagaja krajinski sliki območja, pri čemer bodo obstoječi hotel porušili in zgradili nove sodobne hotelske stavbe. Svetniki so bili s predstavljeno zasnovo zadovoljni in veseli so, da se bo območje s propadajočim hotelom zdaj vendarle uredilo.
Že v kratkem pa bo vrata odprl popolnoma prenovljen Hotel Bohinj, ki prav tako spada v Merlakovo skupino Alpinia. Leto dni trajajoča prenova se bliža konca, prve goste pa naj bi hotel sprejel ob začetku poletne sezone. V Alpinii so veseli podpore lokalne skupnosti in pozitivnih odzivov na obuditev hotelskega turizma v Bohinju. "Zavedamo se, da mora Bohinj ostati prijazen do domačinov in na drugi strani ponuditi visoko raven ponudbe gostom," poudarjajo v turističnem podjetju Alpinia.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje