Gondola Skyway Monte Bianco, remek delo italijanskih inženirjev, se dvigne tako hitro tako visoko (v vsega 15 minutah), da so morali postaviti srednjo postajo tudi zato, da se alpinisti (in ne nazadnje tudi običajni obiskovalci) lahko aklimatizirajo na visoko nadmorsko višino pred zadnjim odsekom.
Skoraj 140 milijonov evrov je stala gondola, ki so jo slavnostno odprli leta 2015 in jo neskromno označili kar za "osmo čudo sveta", turiste in alpiniste pa popelje iz italijanskega letoviškega kraja Courmayeur na višini 1300 metrov na vrh Pointe Helbronnerja, 3462 metrov visokega vrha masiva Mont Blanca.
Gondolo sestavljajo štiri kabine, ki med vzponom počasi rotirajo za 360 stopinj in tako ponujajo obiskovalcem še boljše razglede na veličastno naravo, na Mont Blanc in na bližnje vrhove, kot so Matterhorn, Monte Rosa in Gran Paradiso.
Ekstremna vina
Gondola ima tri postaje. Na vrhnji, Pointe Helbronner, se točno na francosko-italijanski meji nahaja prostrana razgledna terasa s 360-stopinjskim razgledom na Alpe in mogočne ledenike, medtem ko so na srednji postaji, Pavillon Mont Frety na 2173 metrih, postavili restavracije in bare z enim bolj impresivnih razgledov – gostje svoje pivce na soncu spijejo na polkrožni previsni terasi, na kateri se skoraj zdi, da sedite nad oblaki.
Tu so tudi obvezne trgovine s spominki in botanični vrt Saussurea, daleč najbolj nepričakovana ponudba pa je Cave Mont Blanc, eksperimentalna vinska klet, ki velja za klet na najvišji nadmorski višini v Evropi. Sprejemljiva postojanka na poti na vrh.
"Vins extremes", "ekstremna vina", je izpisano za beli steni za lesenim šampanjskim stojalom, na katerem so z glavo navzdol postavljena peneča vina Cave Mont Blanca. "Cuvée des Guides", "Zvrst vodičev", so nadeli ime temu penečemu "extra brut" vinu, s katerim so se poklonili gori in vodičem, ki jo osvajajo.
Najvišji vinogradi Evrope
Za kletjo stoji zadruga Morgex and La Salle iz doline Aoste, ki ima 30 let izkušenj v izdelavi penečih vin po tradicionalni metodi, zadnjih deset let pa se poigrava z izdelavo in zorjenjem prestižnih mehurčkov na višje ležečih predelih. Skrajno visokih predelih.
Pri tem so se povezali s Cave Mont Blanc in zvezo vodičev iz Courmayeurja, pri čemer vse partnerje vodi avanturistična želja po eksperimentiranju, hkrati pa promocija tega edinstvenega območja in tukajšnjih izdelkov.
Cuvée des Guides je pridelan iz čistega prié blanca, posebne, redke bele sorte, edine v Evropi, ki raste na višini do 1300 metrov, in je zaradi tega preživela tudi trtno uš, ki je v 19. stoletju zdesetkala vinograde po stari celini.
Trte zasajajo v terasah, obdelava zemlje in trt pa je težka in večina vinogradnikov ima v lasti le majcene parcele. Zadruga odkupuje grozdje od 80 vinogradnikov in skrbi predvsem za to, da se bi tradicija pridelave vina v dolini Aoste ohranila.
Višina, zračni pritisk in temperatura ozračja, kot tudi posebna pozornost, ki jo zahteva pridelava vina na taki višini in v takem okolju, doprinašajo k specifičnosti penečega vina z Mont Blanca. V kleti na srednji postaji steklenice polnijo z osnovnim vinom, 24 mesecev pozneje pa steklenice degožirajo.
Prvo steklenico “Cuvée des Guides” so na postaji Mont Frety slavnostno odprli 20. julija 2009, danes pa letno proizvedejo sto magnumov.
Mehurčki s strehe Evrope
In kako vrhunska je penina s "strehe Evrope"? Ni slaba, fini mehurčki lepo zapresketajo po jeziku, kjer se vam razvijajo arome grenivke, šampinjonov, belega cvetja, zelišč, žajblja, granita in nezgrešljive mineralnosti. Sveže, živahno peneče se vino, a, resnici na ljubo, še tako domoljubni lokalni gostinci in sommelieri vam bodo iskreno dejali, da "so pili že boljše mehurčke". Ampak ...
"Poglej, ko nazdravljaš s tem penečim vinom v tem okolju, s tem razgledom, iskreno, ne moreš iskati dlake v jajcu. Vsako pomanjkljivost vina odtehta tole," pravi Paolo Griffa, kuharski mojster iz restavracije Petit Royal v Courmayeurju z eno Michelinovo zvezdico, ki ima v svoji ponudbi tudi vina Cave Mont Blanc, a bo petičnim gostom vseeno raje priporočil za aperitiv klasični šampanjec.
Peneče vino Mont Blanca ima namreč eno veliko pomanjkljivost – ko ga prepelješ v dolino zaradi spremembe tlaka občutno izgubi na t. i. perlaži, zato ga je bolje piti na srednji postaji gondole, naravnost iz kleti, ko ti ga tamkajšnji enolog odpre kot se spodobi za vino gorskih vodičev – s cepinom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje