Evropski dan parkov je namenjen širjenju znanja in zavesti o pomenu varovanja narave, biotske raznovrstnosti in trajnostnega razvoja v širših zavarovanih območjih narave. Foto: EPA
Evropski dan parkov je namenjen širjenju znanja in zavesti o pomenu varovanja narave, biotske raznovrstnosti in trajnostnega razvoja v širših zavarovanih območjih narave. Foto: EPA
Letos praznuje Zveza evropskih parkov 100. obletnico prve ustanovitve narodnega parka v Evropi (na Švedskem). Foto: EPA
Izjemno veliko vrst na majhnem prostoru Slovenijo uvršča med naravno najbogatejša območja tako Evrope kot tudi sveta. Foto: EPA

Parki zaradi svoje ekološke vrednosti, uravnoteženega delovanja človeka, življenjskih prostorov za ogrožene, redke ali značilne rastlinske in živalske vrste, pomembno prispevajo k ohranjanju biološke raznovrstnosti in varstvu naravnih vrednot.

Slovenija je biotsko izjemno bogata
Slovenija po biotski raznovrstnosti in krajinski raznolikosti sodi v sam svetovni vrh. Pripada ji manj kot štiri tisočinke odstotka celotne površine Zemlje, a hkrati več kot odstotek vseh znanih živečih vrst na Zemlji in več kot dva odstotka celinskih vrst. Po svoji biotski raznovrstnosti je tako ena izmed izstopajočih članic EUja.

Slovenija ima trenutno z različnimi varstvenimi kategorijami zavarovanega 11,5 odstotka ozemlja; s parki je pokrita četrtina omrežja Nature 2000. Izjemno veliko vrst na tako majhnem prostoru sicer Slovenijo uvršča med naravno najbogatejša območja tako Evrope kot tudi sveta.

Daljnoročna vloga parkov v našem življenju
Parki so sicer prvenstveno naravovarstvena kategorija, so upravljavski mehanizem za zavarovanje naravnih vrednot, upravljanje Nature 2000 in ohranjanje krajinske pestrosti. Vendar pa ob izpolnjevanju ciljev ohranjanja narave spodbujajo tudi gospodarski, družbeni, kulturni in prostorski razvoj. Za doseganje tako naravnanega razvoja je ključna tesna povezava med politiko varstva okolja ter regionalno, prostorsko in gospodarsko politiko preostalih sektorjev.

Tako parki vedno bolj postajajo mesto združevanja sektorskih politik in načrtovanja skupnih projektov, pripomoček za celovitejše, usklajeno varstvo in razvoj ter s tem zagotovilo za večji sinergijski izkoristek vloženih sredstev, priložnost za ekološko kmetijstvo ter priložnost za organiziran razvoj turizma.

Parki postajajo nosilci usklajenih mehanizmov za podporo prebivalcem in nosilci ukrepov za doseganje trajnostnega razvoja. Zaradi potencialov, ki jih park lahko doprinese k doseganju sinergije na področju razvoja in varstva, se lahko tudi uspešneje odziva na podnebne spremembe in tako omogoči dvig kakovosti življenja v okvirih, ki jih prinašajo posledice podnebnih sprememb.