Vse več kazalcev namiguje na to, da se z našim ozračjem dogajajo velike spremembe. Te so opazne predvsem v zimskem času. Poglejmo si nekaj pokazateljev, po katerih bi lahko sklepali, da zima počasi "umira".
Športniki brez tekem
V milih zimah primanjkuje snega, kar je najbolj opazno v športu. V letošnji sezoni kar po vrsti odpadajo tekme v alpskem smučanju, smučarskih skokih, tekih, deskanju na snegu ..., saj je le na redkih prizoriščih dovolj snega za izvedbo tekmovanj.
"Vrhovi gora so sicer v belem, a to je zaenkrat še občutno premalo," je povedal Martin Ebster, ki opravlja vlogo turističnega direktorja na smučiščih v St. Antonu v Avstriji. Tam bodo novo smučarsko sezono začeli šele sredi decembra. Metereologi so celo na začetku decembra na številnih avstrijskih smučiščih na 1.100 metri nadmorske višine odkrili številne trobentice.
Medvedje ne morejo spati
Polarni medvedje vse od Sibirije do Estonije imajo težave z zimskim spanjem, saj so njihova običajno ležišča pretopla, prevlažna in premokra. Moskva velja kot sinonim za kraj z ledenimi zimami. 1. decembra je bilo v ruski prestolnici 4,5 stopinj Celzija - največ od leta 1879, ko opravljajo metereološke meritve.
Metereologi na Norveškem opozarjajo, da še nikoli v tem času niso imeli težave s cvetnim prahom. Letos je koncentracija leske izjemno visoka, kar povzroča težave številnim astmatikom.
Smo si vsega krivi sami?
"Vreme se zadnja leta obnaša res nenavadno. Mislim, da smo za to krivi ljudje sami s svojim odnosom do narave," je bil neposreden Ketil Isaksen, ki se z vremenom že vrsto let ukvarja v norveškem metereološkem inštitutu. O tem v svojem dokumentarcu Neprijetna resnica govori tudi Al Gore.
S. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje