Dolina gejzirjev je (bila) edino tako polje z gejzirji v Evraziji in del naravnega parka Kronotski. Foto: Steve Jones
Dolina gejzirjev je (bila) edino tako polje z gejzirji v Evraziji in del naravnega parka Kronotski. Foto: Steve Jones
Do odmaknjene doline se da priti samo s helikopterjem in za lepe denarce.

Na dolino gejzirjev na ruskem polotoku Kamčatki, ki je tudi na Unescovem seznamu naravne svetovne dediščine, se je pretekli konec tedna zrušil večji del bližnje gore. 6 kilometrov dolga kotlina, ki se lahko pohvali z drugo najvišjo koncentracijo gejzirjev na svetu (kakšnih 90 jih je) in kopico naravnih termalnih bazenov, je brez dvoma najbolj obiskana turistična destinacija na skrajnem vzhodnem robu Rusije, pa čeprav morajo obiskovalci kar globoko seči v žep – do gejzirjev se da namreč priti samo s helikopterjem.

Katastrofa se je zgodila, ko se je z bližnje gore odkrušil zasnežen vrh in sprožil plaz, ki je zasul reko, ki napaja gejzirje s toplo vodo iz vulkana Kikpinič. Milijoni kubičnih metrov blata in kamenja so uničili večino gejzirjev, je za rusko državno televizijo povedal oskrbnik naravnega parka Valerij Cipkov, plaz pa se je ustavil le nekaj metrov pred hotelom, iz katerega se turisti odpravljajo na ogled doline.

Globalno segrevanje ni nič krivo ...
“Tako uničujoče katastrofe so ponavadi sad človeške napake,” nesrečo komentira Laura Williams predstavnica organizacije WWF, “tokrat pa je bilo vse skupaj delo matere narave.”

Čeprav se je topografija pokrajine dramatično spremenila, nekateri Rusi vse skupaj sprejemajo precej stoično in napovedujejo, da turistov vse skupaj ne bo odvrnilo. Možno je, da bo novonastali jez iz kamenja, ki onemogoča pretok vode, rečno dolino spremenil v veliko termalno jezero in s tem v turistično zlato jamo.

Le za bogate pustolovce
Redko poseljena Kamčatka, ki jo od Moskve loči kar deveturni polet, je bila do leta 1990 za turiste zaprta, zdaj pa jo vsako leto obišče nekaj tisoč ljudi. Slavne gejzirje je (bilo) mogoče najti dobrih 100 kilometrov od Petropavlovska, največjega mesta na polotoku. Odkrili so jih šele leta 1941, a so kaj hitro postali modna destinacija za bogate avanturiste. Danes izlet s helikopterjem stane približno petsto dolarjev na osebo.

A. J.