V Kolumbiji, Venezueli in Braziliji, domovinah številnih kraljic lepotnih tekmovanj, plastične operacije že lep čas niso več tabu. Vse več kolumbijskih potovalnih agencij se povezuje s plastičnimi kirurgi in privablja tujce z mamljivimi predlogi za “popolno preobrazbo”. Leta 2004 se je v Kolumbijo prišlo operirat 21 tisoč, lani pa že 30 tisoč ljudi; od vseh tujcev v državi so kar trije procenti takih, ki so prišli povečat, pomanjšat ali izgladit ta ali oni del svoje anatomije.
Brezcarinske lepotne cone?
Lepotni industriji seveda ne škodi, da latinska Amerika v zadnjih letih beleži več kot zavidljivo rast turizma. Prvič po dvajsetih letih je lani Kolumbija presegla magično mejo miljona turistov. In če k temu pištejemo še strategijo tamkajšnje lepotne industrije, ki svoje storitve glasno oglašuje, je jasno, da lepotnim kirurgom posel cveti. Kolumbijski redsednik Álvaro Uribe Vélez je predlagal celo, da bi ustanovili nekakšno “brezcarinsko cono za bolnišnice”, kjer bi tujce operirali brez davka. Operacij željni turisti se namreč ne napotijo vedno v Bogoto, ampak vse pogosteje tudi v mesta Cali, Armenia in Medellin.
Po novo podobo v tovarno lepotic
Izmed latinoameriških držav s svojim videzom nezadovoljni Američani največkrat izberejo Kolumbijo, ker je relativno blizu in ker se nam je v zadnjih letih vsem v podzavest vsadila misel, da iz Kolumbije prihajajo nekatere najlepše ženske sveta. Kolumbiji po popularnosti sledijo Dominikanska republika, Mehika, Brazilija, Venezuela, Argentina, Ekvador in Tajska.
Strah pred konkurenco?
Ameriško združenje plastičnih kirurgov svoje sonarodnjake opozarja na večje tveganje, ki ga v primerjavi z operacijo na domačih tleh predstavlja pot v tujino. Ker ljudje niso dobro seznanjeni z izborom kirurgov, v tujini težko izberejo najboljšega (ali vsaj dovolj dobrega). Pomemben podatek je tudi, da ameriško zdravstveno zavarovanje ne pokriva posegov v tujini, zato lahko pacienti na naknadno odškodninino zaradi ponesrečenih projektov ponavadi kar pozabijo.
Za lepoto je treba potrpeti
Priznati je treba tudi, da okrevanje po operaciji na žalost ne pomeni ležalnika ob bazenu in koktajla v roki, zato se morajo pacienti odpovedati večini tradicionalnih počitniških skomin. Zdravniki pacientom strogo odsvetujejo vsako sončenje, pitje alkohola, plavanje, potapljanje, vodno smučanje in utrudljive izlete – vseeno pa je priporočljivo počakati deset ali vsaj pet dni, preden se vkrcate na letalo.
K rastočemu ugledu Kolumbije kot meke lepotnih operacij je lani pripomogel tudi nekdanji nogometni zvezdnik Diego Maradona, ki se je svojega takrat že ogromnega obsega znebil prav z liposukcijo v Cartageni.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje