Računalniško izdelan napis, ki za zdaj še ni dobil potrditve. Foto: EPA
Računalniško izdelan napis, ki za zdaj še ni dobil potrditve. Foto: EPA
Hollywood
Napis v Griffith Parku v Los Angelesu, ki je obvezna postojanka vseh turistov. Foto: EPA

Napis, visok osem metrov, je že izdelan, želeli pa so ga postaviti na hrib v bližini letališča v tem mestu, v katerem živi skoraj 400.000 ljudi. S to potezo bi se poklonili vse bolj cvetoči filmski industriji v mestu, katere največji dosežek do zdaj je serija filmov Gospodar prstanov.

A načrt s postavitvijo napisa Wellywood, ki bi seveda vsakega obiskovalca takoj spomnil na znameniti napis Hollywood v mestu angelov, je naletel na buren odziv domačinov, ki so vsi v en glas zatrjevali, da gre za neposrečeno in neduhovito kopijo ameriškega simbola.

Velik "ne" skupnosti
Prek spletnega omrežja Facebook se je pozivom proti postavitvi napisa, ki je bil sicer projekt letališča, oglasilo več kot 26.000 ljudi, proti tej potezi pa se je nato izrekel tudi novozelandski premier John Key. Ko odloka ni sprejel še mestni svet v Wellingtonu, so načrt začasno zamrznili.

"Poslušali smo glas skupnosti, saj smo neizogibno povezani z mestnim gospodarstvom, zato vedno želimo delovati v interesu Wellingtona," je sporočil predstavnik letališča Steve Fitzgerald in dodal, da si bodo še naprej prizadevali za postavitev napisa, le črke naj bi nekoliko zmanjšali.

Tudi če bi predlog dobil podporo domačinov, pa bi se lahko zapletlo na drugi strani oceana, v ZDA. Hollywoodska trgovinska zbornica, ki ima pravice za trženja enega izmed simbolov Los Angelesa, je namreč že zagrozila s tožbo, če ne bodo Novozelandci prej odkupili pravic za postavitev dvojnika.

Napis kot reklamna poteza
Napis Hollywood, ki leži v hollywoodskih gričih, povsem približati pa se mu ni mogoče, je bil postavljen leta 1923, da bi spodbudil prodajo zemljišč v tem delu Los Angelesa. Sprva je pisalo "Hollywoodland", a so zadnje štiri črke v 40. letih 20. stoletja odstranili. Črke so visoke 14 metrov, napis pa je skupaj dolg kar 110 metrov.

Po zgledu visokih belih črk, ki stojijo na vrhu hriba, so podobne napise med drugim postavili tudi v Sturgisu v Južni Dakoti, Hammarstrandu na Švedskem, Culleri v Španiji, Hollywoodu na Irskem, Antananarivu na Madagaskarju in v Brašovu v Romuniji.