Severovzhod ZDA, območje, imenovano Nova Anglija, je polna kot slika Normana Rockwella ljubkih lesenih vasic. Foto:
Severovzhod ZDA, območje, imenovano Nova Anglija, je polna kot slika Normana Rockwella ljubkih lesenih vasic. Foto:

Vas je pogled skozi okno v sivo meglo zamoril? Morda pa je čas, da ubežite zimski puščobnosti z obiskom pristne pravljične vasice.
Na spletni strani bing.com so v ta namen zbrali 14 kot slika lepih destinacij z vsega sveta, ki se zdijo, kot da bi jih potegnil s strani knjige pravljic.
Najsi bodo vaše sanje udobna zamedena gorska koča ali pa če prisegate na toplejše ozračje, ne boste ostali hladni.
Od idiličnih srednjeveških angleških vasic do belih lesenih vasi sredi gozdov Nove Anglije. Od hobitskih naselij zelene Nove Zelandije, ki vas ponesejo na prizorišče Gospodarja prstanov, do s slezom preraslih miniaturnih hišk Danske in Švedske.
Od nemške vasi sredi eksotične Venezuele do svetovljanskega Aspna. Od mesteca, polnega
starinarnic in normanskih gradov, v Walesu, do skoka nazaj na Divji zahod v Britanski Kolumbiji.
Od kamnitega šarma Provanse do jodlarske pravljice v Švici ter v avstrijskih in
bavarskih Alpah.
Več pa v spodnji fotozgodbi.

Lavenham, Anglija: Sprehodite se po High Streetu v angleškem mestu Lavenhamu in pomislili boste, da ste stopili v knjigo pravljic. Mesto so v 15. stoletju zgradili premožni trgovci z blagom in je polno odlično ohranjenih, srednjeveških hišk z izpostavljenimi lesenimi tramovi. Še posebej izstopa pastelno oranžna 'Crooked House' (postrani hiša), zgrajena še pred rojstvom Shakespearja in za katero se zdi, da se bo vsak čas dokončno nagnila. Zaradi staromodnih hišk in ozkih uličic je mestece priljubljena filmska lokacija - na vaškem trgu sta tako John Lennon in Yoko Ono leta 1970 posnela film Apotheosis.
Hobbiton, Matamata, Nova Zelandija: Ste se kdaj želeli sprostiti ob kaminu in se sladkati s torticami v udobni ... luknji v tleh? Ni še prepozno, da prebudite svojega notranjega hobita. Matamata na Novi Zelandiji je lokacija ovčje farme, ki so jo za potrebe filmskega spektakla Gospodar prstanov spremenili v Hobbiton. Obiskovalci se lahko prijavijo na turo delovne farme in se spustijo v notranjost hobitskih lukenj, ki so bile del filmske kulise. Pokrajina vas bo nedvomno navdušila, a ne pričakujte, da boste v luknjah našli kaj dosti več od črvov. Vse notranje prizore so namreč posneli v studiu v Wellingtonu.
Colonia Tovar, Venezuela: 100 kilometrov zahodno od Caracas se nahaja mestece, ki se zdi popolnoma neskladen z venezuelskim vročim, soparnim ozračjem, neštetimi kokosovimi palmami in karibskimi plažami. Colonio Tovar so leta 1843 ustanovili nemški priseljenci. Obiskovalce bodo tu pričakale natakarice v bavarskih opravah, ki vam bodo postregle s schwarzwaldsko torto, medtem ko boste okoli sebe lahko občudovali hiške s strmimi slemeni in nakupovali pivske vrčke. Samo sneg boste zaman iskali: povprečna temperatura v Colonii Tovar je namreč 20 stopinj Celzija.
Aspen, Kolorado: Zvezdniki prepoznajo očarljiv kraj, ko ga vidijo. To luksuzno smučarsko letovišče in turistična destinacija se baha z mnogimi slavnimi vikendaškimi prebivalci, vključno z Antoniom Banderasom in Melanie Griffith, Kevinom Costnerjem, Catherine Zeto-Jones in Michaelom Douglasom, Goldie Hawn, Jackom Nicholsonom in Michelle Pfeiffer. Tako zvezdniki kot tudi običajni smrtniki lahko tu uživajo v snežnih radostih na štirih smučarskih območjih: Snowmassu, Aspen Mountain, Aspen Highlands in na Buttermilku. Poleg tega pa se aspenski park lahko pohvali tudi z enim izmed najdaljših sistemov prog za tekače na smučeh.
Hay-on-Wye, Wales: Že mogoče, da angleško govorečim ljudem Hay-on-Wyw zveni bolj kot vrsta sendviča, a v resnici gre za majcen zaselek, vgnezden v valižanskem narodnem parku Brecon Beacons. Mestece s 1.500 prebivalci in dvema normanskima gradovoma ni le videti kot knjiga pravljic, ampak kopico le-teh tudi prodaja. Hay je namreč raj za bibliofile, saj se lahko pobaha s kar 30 knjigarnami starih in rabljenih knjig. Mnoge izmed teh trgovinic so specializirane - ena se, denimo, posveča naravoslovju, vrtnarjenju in botaniki. Spet v drugi (s primernim imenom Murder and Mayhem) najdete detektivke, kriminalke in grozljivke. In če iščete pravljice, je tu Otroška knjigarna z 20.000 naslovi le za otroke.
Nelson, Britanska Kolumbija (Kanada): Nelson je bila slikovita zvezda filma Roxanne (1987) in z dobrim razlogom. Steve Martin in Daryl Hannah sta se podila po osupljivo lepem mestecu iz časa srebrne mrzlice, polnem obnovljenih starih zgradb. Nelson, ki stoji na bregovih reke Kootenay, je tudi odlično bazno mesto za raziskovanje jezera Kootenay in gora Selkirk.
Bonnieux, Francija: Bonnieux je zgodovinska vasica na hribu v očarljivi južnofrancoski pokrajini Provence-Alpes-Côte d'Azur. Povzpnite se po 86 stopnicah skozi ozke uličice mimo hišk z rdečimi opečnatimi strehami do romansko-gotske cerkvice iz 12. stoletja in nagrajeni boste z razgledom na vinograde, polja in češnjeve sadovnjake. Okoliška regija, Luberon, je služila za slikovito kuliso filma Dobro leto (2006) z Russllom Crowom. Večina filma je bila posneta prav okoli Bonnieuxa.
Grindelwald, Švica: Ko vaša žičnica brzi po alpskih pobočjih do Grindelwalda, enega najlepših smučarskih območjih na svetu, vas ne bi presenetilo, če bi vas pozdravila sama Heidi iz pravljic. Grindelwald je kvintesencialna Švica - več kot dovolj pršica, očarljive gorske koče, k nebu kipeče gore in domače restavracije za uživanje s fondijem. Ni čudno, da so si Grindelwald izbrali tudi za filmsko lokacijo: tu so snemali Jamesa Bonda (V službi Njenega veličanstva) in film Clinta Eastwooda Kazen na gori Eiger.
Stowe, Vermont (ZDA): Leta 1763 ustanovljeni Stowe ostaja majhen, domač in odprtih rok sprejema obiskovalce. To je dom svetovno priznanih turističnih znamenitosti, vključno z gorskim letoviščem z 48 smučarskimi progami, na katerih je prve zavoje naredilo kar nekaj ameriških smučarskih asov. Slovita sladoledna tovarna Ben & Jerry’s stoji v bližnjem Waterburyju, med vašim obiskom v Stowu pa lahko prenočujete v Trapp Family Lodge, ki je v lasti družine Trapp. Resnična družina von Trapp je leta 1938 pobegnila pred nacistično priključitvijo Avstrije in bila navdih za film Moje pesmi, moje sanje. Družinski šest hektarov prostran kompleks v avstrijskem slogu zdaj razvaja obiskovalce s progami za tek na smučeh in hojo v krpljih, ogrevanim notranjim bazenom, plezalno steno in masažnimi terapijami. Foto: EPA
Dragor, Danska: Ta majhna obalna ribiška vasica, ki leži le nekaj kilometrov jugovzhodno od Köbenhavna, je stoletja staro pristanišče za lov na slanike, in zdi se, da je ostalo v neki drugi dobi. Lahko tavate po tlakovanih ulicah in kukate skozi okna s slamo kritih koč. To nekoč cvetoče mesto je svoj vrhunec v trgovini s slaniki doživelo v 15. stoletju, a je zaradi bližine danske prestolnice in letališča še danes idealen za dnevni izlet - in za izlet v vpogled v dansko preteklost. Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Cotswolds, Anglija: Pred davnimi leti je Beatrix Potter narisala več risb Gloucestra, dela očarljive angleške gričevnate pokrajine, znane kot Cotswolds. Ti prizori so pozneje postali nesmrtni v njeni knjigi za otroke Krojač iz Gloucestra. Težko je najti kaj tako ljubkega, kot so Cotswoldsi s svojimi kotalečimi se polji, polnimi ovc in kamnitih hišk gorčične barve. In še imena cotswoldskih očarljivih vasic zvenijo, kot bi bila sposojena iz otroške slikanice: Bourton-on-the-Water, Chipping Norton, Chipping Campden, Moreton-in-Marsh, Stow-on-the-Wold ... Foto: MMC RTV SLO/Kaja Sajovic
Ruhpolding, Nemčija: Ruhpolding v jugovzhodni Bavarski je slovito turistično in topliško letovišče. Čeprav ima le 6.500 prebivalcev, pa se baha s 700 prenočitvenimi možnostmi, vključno z luksuznimi kompleksi, penzioni in počitniškimi apartmaji. Očarljivo mestece slovi tudi kot gostitelj svetovnega pokala v biatlonu. Poleg zimskih športov se lahko obiskovalci preizkusijo še v golfu, gorskemu kolesarjenju, pohodništvu in muharjenju.
Sigtuna, Švedska: Majceno švedsko mesto Sigtuna leži na bregovih jezera Malaren, pol ure oddaljeno od Stockholma. Sigtuno so že leta 980 poselili vikingi in mesto še danes ponosno razkazuje svojo vikinško dediščino. Obiskovalci lahko blizu središča mesta in po okoliški pokrajini vidijo prek 150 starodavnih runskih kamnov z vklesanimi spominskimi napisi v čast padlih bojevnikov. V poletnih mesecih je priljubljena dejavnost veslanje v kanuju po jezeru, pozimi pa vsako nedeljo v decembru potekajo božični semnji s tradicionalnim plesom in petjem, ne manjkajo pa niti kadeči se vrčki kuhanega vina.
Salzburg, Avstrija: Salzburg je tehnično gledano sicer mesto, ne vasica, a mu težko oporekamo njegove idilične alpske poteze. Rojstno mesto Wolfganga Amadeusa Mozarta je tudi na seznamu Unescove svetovne dediščine in dom enega največjih evropskih gradov, Hohensalzburga. Tu so tudi deloma posneli Moje pesmi, moje sanje. Oboževalci tega klasičnega filmskega muzikala lahko obiščejo številne snemalne kraje, vključno s samostanom Nonnberg ter palače Leopoldskron, Frohnburg in Hellbrunn. Maria in troci so peli 'Do-Re-Mi' v salzburških vrtovih Mirabell, za kuliso pa je bil grad Hohenwerfen. Foto: EPA