Kako bi se hoteli skladali z idilično vasico? Denarno vsekakor. Foto: Reuters
Kako bi se hoteli skladali z idilično vasico? Denarno vsekakor. Foto: Reuters
Vsa gospodinjstva v vasi imajo vsaj malo dobička od nabiranja zlata. Foto: Reuters

Eden izmed takšnih delov države je tudi v okrožju Mestia, ki je zdaj zaradi gorate pokrajine zanimivo predvsem za pustolovce in pohodnike, vendar pa skušajo podobo spremeniti.

Ima pa to gorato področje, ki so ga tamkajšnji Svaniji zaradi ostrih vršacev poimenovali "Dežela tisočih stolpov", tudi svoj zgodovinski čar, ki pa zdaj postaja zelo zanimiv. Zlata mrzlica se namreč zaradi rastočih cen zlata vrača na to področje.

Ko spomladi privrejo velike količine vode od taljenja snega v gorah v dolino, s seboj prinesejo tudi majhne drobce zlata, ki so jih domačini vedno znova izrabljali bodisi za preživetje ali pa tudi za lastno uporabo.

Rudnik se ne bi izplačal
Med Sovjetsko zvezo so ruski geologi proučili področje, da bi ugotovili, če se izplača odpreti rudnik. No, na koncu so ugotovili ravno obratno in ostalo je pri tem, da si domačini sem in tja ulovijo gram ali dva zlata. "Včasih ne ujamem nič, včasih dva grama, nato pa to prodam krajevnemu trgovcu," veselo pravi eden izmed domačinov. Vsa gospodinjstva v Yeliju namreč imajo dobiček od občasnega "nabiranja" zlata.

Število obiskovalcev raste
Bo to pritegnilo tudi turiste? Saj jih že zdaj in vedno več jih prihaja. Leta 2006 2.000, letos pa že 10.000, a gre predvsem bolj za pustolovske turiste, ki jih ne moti prebivanje v šotorih. Napovedana gradnja hotelov bo verjetno v to slikovito pokrajino prinesla več turistov in denarja, vseeno pa bo izgubila tudi del svojega šarma. Kot kaže bodo zlato mrzlico Gruzijci izkoristili le za vabo, sicer pa, kdo jim pa lahko očita?

M. K.