Sedem superjaht je zasidranih na privezih, za katere se vidi, da so pravkar zgrajeni - in najmodernejši na Jadranu.
Na obali so se v popolnoma novo kamnito vilo vselili premožni tujci, ki so pred začetkom gradnje pokupili vseh 29 stanovanj po povprečni ceni 4.600 evrov za kvadratni meter. V vili, ki se trenutno gradi, se stanovanja prodajajo po 6.500 evrov za kvadratni meter.
Novinar Jutarnjega lista, ki se je v nekdanjo bratsko republiko odpravil raziskat ključ uspeha, opaža: "To je lepa, pametna investicija na obali Jadranskega morja - samo da ni na hrvaški, ampak na črnogorski obali."
Marina za superjahte
Hrvati so z razlogom zavistni - če se bodo ambiciozni načrti investitorjev v Črni gori še naprej izpolnjevali s tako hitrostjo, kot so se začeli, bi lahko kmalu vsi tisti čolni in jahte, ki jih Hrvati zdaj poleti videvajo med hrvaškimi otoki, odpluli južneje.
Hrvati imajo šibeniško marino Mandalino s 350 privezi, ki lahko sprejme do 80 metrov dolge megajahte, do konca leta 2011 pa načrtujejo še dogradnjo, ki bi omogočala sprejem do 100 metrov dolgih jaht. Ampak v Tivtu, v nekdanjem mornariškem remontnem zavodu Arsenal, je dala črnogorska vlada vlagateljem proste roke, oni pa so prinesli polne malhe denarja, da bi postali najboljša marina za superjahte na vsem Mediteranu.
Kralj zlata za Črno goro
Peter Munk, Kanadčan madžarskega rodu, ki je ustanovil Barick Gold, največjo rudarsko družbo zlata na svetu, je leta 2004 prvič govoril z Milom Đukanovićem, premierjem Črne gore, ki je bila takrat še združena s Srbijo. "Kmalu bomo dosegli neodvisnost in hočem izboljšati življenjski standard Črnogorcev, to pa lahko naredim le tako, da spremenim Črno goro v Monako," mu je takrat rekel Đukanović.
"Če zares mislite, kar govorite, ste pravkar spoznali enega redkih ljudi na svetu, ki vam ta sen lahko izpolnijo," je premierju odgovoril svetovni kralj zlata.
Munk je nato zbral svoje prijatelje, ki so bili pripravljeni z njim investirati denar v Črno goro: lorda Jacoba Rothschilda in njegovega sina Nathana iz ugledne bankirske dinastije Rothschild, francoskega magnata uglednih znamk Bernarda Arnaulta (ustanovitelja holdinga LVMH, pod katerim so take znamke, kot so Louis Vuitton, Dior in Dom Pérignon) in ruskega oligarha Olega Deripaska.
Najliberalnejše gospodarstvo?
Črnogorska vlada jim je omogočila 90-letni zakup 24 hektarjev zemlje in 800 metrov obale v Tivtu za samo tri milijone evrov, a so se morali vlagatelji ob tem zavezati, da bodo poskrbeli za nekdanje delavce remontnega zavoda (15 milijonov evrov), očistili morsko dno, na katerem so bila tudi eksplozivna sredstva iz časa vojne in ladijske razbitine (7 milijonov), zgradili infrastrukturo (18 milijonov) in v več letih vložili do 600 milijonov evrov v razvoj. Do zdaj so vložili že okoli 100 milijonov evrov.
Kot kaže, je to pravi recept za uspeh oz., kot pravi Milo Đukanović: "Naš model je enostaven; smo najliberalnejše gospodarstvo na Jadranu."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje