Strah pred morsko zverjo je v kristalni kletki odveč. Foto: RTV SLO
Strah pred morsko zverjo je v kristalni kletki odveč. Foto: RTV SLO
Jeklena kletka
Jeklene kletke so za živali nevarne, za potapljače pa zelo neudobne. Foto: RTV SLO

V njej se boste namreč lahko iz oči v oči srečali s 400 milijonov let starim strojem za ubijanje in neprekosljivim plavalcem, ki je prav na vrhu prehranjevalne verige – velikim morskim psom.

Potapljanje v jeklenih kletkah in opazovanje morskih psov je znano že vrsto let. Južnoafriška oceanografinja Kim "Shark Lady" Maclean pa je v sodelovanju z letalskimi strokovnjaki razvila posebno kletko, visoko 2,20 metra in široko 1,5 metra, ki je narejena iz prozorne, a izredno trde polikarbonatne plastike, imenovane leksan.

Kletka prijaznejša do zveri
Prozorne stranice dajejo plavalcu občutek, da je del naravnega okolja, poleg tega pa je za morske pse precej manj moteča in tudi nevarna od jeklene, na kateri so si živali lomile zobe. Macleanova tudi poudarja, da plastična kletka v nasprotju z jekleno ne oddaja nikakršnega elektromagnetnega sevanja, na katerega so morski psi zelo občutljivi.

Koliko stane srečanje z velikim belim psom?
Kristalna kletka je za zdaj še zelo nova stvar, zato jo trenutno uporabljajo le filmske ekipe. Macleanova načrtuje, da bi se lahko v njej še letos v globine potopili prvi turisti, ki bi hoteli v zameno za 1.800 ameriških zelencev od blizu opazovati morsko zver.

Njeni načrti pri nekaterih okoljevarstvenih skupinah vzbujajo dvome, da bo tovrstni turizem morske pse naredil le še manj plašne in se bodo še bolj približali obalam ter ljudi zamenjali za plen, vendar strokovnjaki takšne strahove zavračajo. Menijo namreč, da bo odgovorno potapljanje ljudem, ki imajo o teh živalih po krivem zelo negativno mnenje, dalo možnost, da se v naravnem okolju podučijo o morskih psih in izvejo, da niso samo zlovešča bitja iz globin oceanov, poroča CNN.

Primerjava s tiranozavrom reksom
Prav vedenje o psih pa je bistveno v prizadevanjih za njihovo ohranitev. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko opazovanje morskih psov v njihovem naravnem okolju primerjamo z opazovanjem tiranozavra reksa, če bi ta dandanes še hodil po zemlji. Na žalost pa je v primerjavi s svojim nekdanjim sodobnikom izumrl že zdavnaj.