London je v boju za organizacijo olimpijskih iger leta 2012 premagal svoja najresnejša tekmeca, Pariz in Madrid. Foto: EPA
London je v boju za organizacijo olimpijskih iger leta 2012 premagal svoja najresnejša tekmeca, Pariz in Madrid. Foto: EPA

Po besedah namestnika vodje organizatorjev olimpijskih iger v Londonu Keitha Millsa je turizem, povezan z olimpijskimi igrami, postal glavna gospodarska zapuščina za mesta in države, ki gostijo olimpijske in paraolimpijske igre.

Priložnost za predstavitev svetu
Po izkušnjah drugih mest, ki so priredila olimpijske igre, bi lahko London zaslužil tudi do tri in pol milijarde dolarjev s prihodom turistov, je Mills povedal predstavnikom turistične industrije v Londonu. Olimpijske igre bodo po njegovem mnenju priložnost, da se znamenitosti, kultura in prebivalci britanske prestolnice predstavijo svetu, kot še nikoli prej.

Igre niso prinašale zaslužka
Mnogi ekonomisti sicer trdijo, da so imele do zdaj države le malo gospodarske koristi od organizacije olimpijskih iger, saj so bili stroški predvsem investicij v infrastrukturo večji kot pa so bili prihodki. Največ denarja organizatorji sicer zaslužijo z prodajo pravic za prenose tekem.

Do zdaj je London dvakrat organiziral olimpijske igre. Prvič leta 1908, nato pa bi jih moral organizirati leta 1944, a so jih takrat morali odpovedati zaradi druge svetovne vojne in so jih zato priredili leta 1948.