Turizem ima namreč poleg gospodarskih tudi številne družbene vplive, saj prek turizma spoznavamo različne narode, njihove kulture in njihovo kulturno dediščino.
Lani je Slovenijo obiskalo več kot tri milijone turistov, kar je 0,7 odstotka več kot leto prej. Ustvarili so blizu devet milijonov prenočitev (1,2 odstotka manj kot v 2009). V letošnjih prvih sedmih mesecih pa je državo obiskalo skoraj 1,8 milijona turistov oz. 6,2 odstotka več kot v istem obdobju lani, ko so ustvarili 5,2 milijona prenočitev (+4,8 odstotka).
Po indeksu turistične konkurenčnosti je Slovenija po oceni Svetovnega gospodarskega foruma letos med 139 državami pristala na 33. mestu, so ob tem navedli v državnem statističnem uradu. Glede na leto 2009 je napredovala za dve mesti, glede na leto 2007 pa za 11 mest.
Letos se Slovenija uvršča visoko pri kakovosti naravnega okolja, športnih objektih, po številu hotelskih sob in indeksu cen hotelskih nastanitev. Manj konkurenčen pa je slovenski turizem na področju letalske infrastrukture, letalskih povezav, letaliških pristojbin, vizumske politike, odprtosti za tuje naložbe in prožnosti delovne sile.
Lani je bilo v dejavnosti gostinskih nastanitvenih storitev, restavracij in gostiln ter potovalnih agencij in organizatorjev potovanj zaposlenih 26.855 ali 3,3 odstotka vsega delovno aktivnega prebivalstva v Sloveniji, od tega je bilo 57,5 odstotka žensk. Povprečna bruto plača zaposlenih v gostinsko nastanitveni dejavnosti je junija letos znašala 1258 evrov ali 263 evrov manj od povprečne bruto plače v Sloveniji.
Lani je turistični priliv znašal nekoliko več kot 1,7 milijarde evrov in je bil za 3,2 odstotka manjši kot leta 2009. 5,1 odstotka teh prihodkov je bilo ustvarjenih s poslovnimi potovanji, preostalo pa z zasebnimi potovanji. Turistični priliv, preračunan na prebivalca Slovenije, je znašal okoli 850 evrov.
Po kriznem letu 2009 je turizem tako na svetovni ravni kot tudi v Evropi okreval. Mednarodni turizem je leto 2010 končal v pozitivnih številkah. Po podatkih Svetovne turistične organizacije je čez meje svojih držav odpotovalo 940 milijonov turistov ali 6,6 odstotka več kot v letu 2009.
V letu 2010 je bila najbolj obiskana država na svetu Francija s skoraj 77 milijoni prihodov turistov. Na drugem mestu po obiskanosti so bile ZDA s skoraj 60 milijoni prihodov turistov. Kitajska je bila zaradi svoje edinstvene kulture in s skoraj 56 milijoni prihodov turistov tretja najbolj obiskana država.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje