Bodo nižje pristojbine na Mount Everest privabile več alpinistov tudi jeseni in pozimi? Foto: EPA
Bodo nižje pristojbine na Mount Everest privabile več alpinistov tudi jeseni in pozimi? Foto: EPA
Vremenske razmere so spomladi v Himalaji precej bolj ugodne kot jeseni in pozimi. Foto: EPA
Podobni prizori v Nepalu v zadnjih 10 letih niso bili redki. Foto: EPA

Nepal bo v želji po vnovični spodbuditvi turizma po dolgotrajnem konfliktu z maoisti znižal pristojbine za vzpon na Mt. Everest zunaj sezone.
Najvišjo goro na svetu največ alpinistov obišče med glavno plezalno sezono, ki traja od marca do maja, vsaka odprava pa mora plačati pristojbino najmanj 70.000 ameriških dolarjev. Ker jeseni in pozimi 8.848 metrov visoka "streha sveta" še zdaleč ni tako oblegana, želi nepalsko turistično ministrstvo spodbuditi obisk tudi v tem obdobju. Jeseni nameravajo pristojbino znižati za 50 odstotkov, pozimi pa za 75.

Letos padel rekord
Med glavno sezono se je letos na vrh Mount Everesta povzpelo vsaj 520 alpinistov, kar je največ, odkar sta na njem leta 1953 prva stala sir Edmund Hillary in njegov šerpa Tenzing Norgay.

Jeseni je obdobje ugodnega vremena kratko
Poznavalci ocenjujejo, da se bodo gorniki kljub znižanju pristojbine še vedno raje odločali za spomladanski vzpon, saj je takrat topleje, dan pa daljši. Svetovno znana popisovalka himalajskih odprav Elizabeth Hawley pravi, da je jeseni obdobje morebitnega ugodnega vremena med koncem monsunske dobe in pojavom silovitih vetrov precej kratko.

Zadnji uspešni zimski vzpon pred 14 leti
Na vrhu Everesta temperatura tudi spomladi sredi dneva lahko pade na od -25 do -30 stopinj Celzija, medtem ko se pozimi spusti vse do -50 stopinj. Lani jeseni je vrh doseglo nekaj ameriških in kanadskih alpinistov, zadnji uspešni zimski vzpon z nepalske strani pa sega v daljno leto 1993, ko ga je osvojila japonska odprava. Po neuspelem poskusu ameriške odprave leta 1999 vrha pozimi ni naskakoval nihče več.

Zaradi maoistov število turistov precej padlo
Turizem predstavlja približno 4 odstotke nepalskega BDP-ja, vendar je število turistov od leta 1999 do lani padlo s skoraj pol milijona le na 280.000. Razlog: upor maoistov, zaradi katerega je bilo ubitih več kot 13.000 ljudi. Lani so se nemiri po desetih letih le končali, vendar je država še daleč od tega, da bi znova zadihala s polnimi pljuči, saj jo pestijo nove težave.

M. R.