Za nekdaj skrivni objekt oziroma kar mesto, v katerem so v okviru projekta Manhattan pridobivali uran za atomsko bombo, zdaj vlada veliko zanimanje, ogledi pa potekajo med junijem in septembrom.
Za časa druge svetovne vojne za ta kraj ni obstajal uradni naslov, ni pa bil tudi označen na splošnih zemljevidih. "Ne vem, kaj sem delal, zakaj sem to delal, vedel sem le, kako opraviti svoje del naloge," pojasnjuje nekdanji uslužbenec v tem mestecu, s čimer le še dodatno spodbuja skrivnostnost in obenem tudi zanimivost tega kraja, ki se ga nedvomno splača obiskati.
Tudi zdaj, po toliko pretečemu času, še vedno ni na voljo ogled celotnega kompleksa. Verjetno se za zidovi prvega jedrskega reaktorja na svetu še vedno skrivajo zgodbe, ki jih nočejo razkriti, tovrstna skrivnostnost pa še toliko bolj privlači morebitne goste.
Vas pa moramo takoj razočarati, saj je vstop v objekt dovoljen le državljanom ZDA. Ogled izvedejo le enkrat dnevno, traja 2,5 ure, skupina pa šteje le 24 ljudi. Med Američani vlada veliko zanimanje, saj potujejo iz cele države na ogled. Obstaja tudi čakalna lista.
Ta kraj je bil izbran za postavitev tega objekta zaradi dovoljšnjih zalog vode in delovne sile. Okrog 1.000 prebivalcem tega območja so takrat dali 30 dni, da so zapustili območje. Objekte so gradili s svetlobno hitrostjo, saj so hiše padale na 30 minut. Povprečna starost zaposlenih je bila 27 let, večina pa sploh ni vedela, da tam kjer delajo, stojijo jedrski reaktorji.
Verjetno bodo svetovni popotniki pozdravili še kakšno odprtje jedrskih objektov tudi v drugih državah. Ogledi so mogoči tudi na Kitajskem in Iranu, očitno pa gre tudi za politične poteze, saj gre verjeti, da bi bil dobro obiskani tudi denimo vatikanski ali pa ruski arhivi, kjer bi si lahko izbrskali kakšen "zanimiv" podatek.
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje