Kakovost vode na vseh morskih kopališčih v Sloveniji, na Malti in Cipru je bila ocenjena odlično. Foto: BoBo
Kakovost vode na vseh morskih kopališčih v Sloveniji, na Malti in Cipru je bila ocenjena odlično. Foto: BoBo

Kar 95 odstotkov kopališč v EU-ju, na katerih so bile lani opravljene meritve kakovosti vode, je zadostilo minimalnim standardom. Kakovost vode na 83 odstotkih kopališč je bila odlična, kar je za skoraj odstotno točko bolje kot v 2013.

Vsa kopališča na Cipru, v Luksemburgu in na Malti so imela odlično kakovost vode. Tem državam so sledile Grčija (97 odstotkov), Hrvaška (94 odstotkov) in Nemčija (90 odstotkov), ki so vse imele velik delež kopališč z odlično kakovostjo vode.

Le nekaj manj kot dva odstotka evropskih kopališč (409 kopališč) ni izpolnilo minimalnih standardov iz direktive o kakovosti kopalnih voda in so bila ocenjena kot "slabe kakovosti". Največ kopališč, in sicer 107, s slabo kakovostjo vode je bilo v Italiji, sledita Francija s 105 in Španija s 67 kopališči s slabo kakovostjo vode.

Na splošno se morska kopališča uvrščajo visoko, saj jih je v EU-ju minimalne standarde izpolnilo skoraj 97 odstotkov, več kot 85 odstotkov pa jih je dobilo odlično oceno. Kakovost vode na vseh morskih kopališčih v Sloveniji, na Malti in Cipru je bila ocenjena odlično.

Za primerjavo: 91 odstotkov jezerskih in rečnih kopališč je zadostilo vsaj minimalnim standardom, več kot 78 odstotkov pa jih je bilo odlične kakovosti. Vsa jezerska in rečna kopališča v Luksemburgu in Bolgariji so dobila odlično oceno, sledi Danska s 95 odstotki jezerskih kopališč odlične kakovosti. Od skupno skoraj 2.000 jezerskih in rečnih kopališč v Nemčiji jih je odlično oceno dobilo 92 odstotkov.

Lokalni organi zbirajo vzorce vode na izbranih kopališčih skozi celotno kopalno sezono. Vzorci so nato testirani za dve vrsti bakterij, ki kažeta na onesnaženost iz odplak ali živinoreje. Onesnažena voda lahko vpliva na zdravje ljudi, saj lahko ob zaužitju povzroči želodčne težave in drisko.

Glede na ugotovljeno stopnjo prisotnosti bakterij se kakovost kopalnih voda opredeli kot "odlična", "dobra", "zadostna" ali "slaba". Letošnje poročilo temelji na podatkih, ki jih je Evropska agencija za okolje zbrala poleti 2014, in kaže pričakovano kakovost kopalne vode v letošnjem letu.