Obisk rokokojske mojstrovine, cerkve v majhni vasici Wies, naj bi popotniku prinesel mir in srečo. Foto: RTV SLO/A.K.K.
Obisk rokokojske mojstrovine, cerkve v majhni vasici Wies, naj bi popotniku prinesel mir in srečo. Foto: RTV SLO/A.K.K.

Na poti ne smete izpustiti kulturnega in upravnega središča avstrijske pokrajine Salzburg, ki je vredno ogleda tako zaradi svoje bogate zgodovine kot pestre arhitekture. Staro mestno jedro mesta Salzburg je eno od najlepše ohranjenih primerov baročne arhitekture v Evropi. Med znanimi Salzburžani sta fizik Doppler in skladatelj Wolfgang Amadeus Mozart, katerega rojstno hišo si lahko tudi ogledate. Mesto je polno majhnih kavarnic in lokalčkov, kjer vam postrežejo z ročno izdelanimi slaščicami in pecivom. Nad mestom se pne trdnjava, ki skriva bogato zbirko predmetov iz življenja v preteklosti in obiskovalcu razkriva prelep pogled na reko Salzach in staro mestno jedro.

Orlovo gnezdo na vrhu Speče čarovnice
Ob poti se ustavite v mestecu Berchtesgaden, ki je izhodišče za ogled Hitlerjeve diplomatske rezidence Kehlstein. Stoji na vrhu gore Schlafende Hexe (Speča čarovnica), kamor vas najprej popelje avtobus, na vrh pa se povzpnete z dvigalom.


Bavarske ne smete zapustiti, ne da bi si ogledali gradove »norega« Ludvika Bavarskega, ki se je želel približati razkošju življenja v francoskem Versaillesu v času vladanja »sončnega kralja« Ludvika XIV.


Arhitekturne mojstrovine Ettala in Wiesa
Na poti skozi Bavarsko se ustavite v vasici Ettal, kjer si lahko ogledate cerkev in samostan, ki se ponašata z bogato zgodovino, in v vasici Wies, kjer je na ogled čudovita rokokojska cerkev.


Na poti domov se je ob lepem vremenu vredno odpraviti čez prelaz Grossglockner. Uživali boste v gorskem zraku in čudovitih razgledih, ki se odpirajo na razglednih točkah.


A.K.K.











Salzburški katedrali je sedanjo podobo dal Santino Solari. Dela so bila zaključena leta 1628, del katedrale pa je sezidan na temeljih stare bazilike, ki je nekoč stala na tem mestu. Foto: RTV SLO/A.K.K
RTV SLO/A.K.K. Pogled s trdnjave Hochen Salzburg ponuja čudovit razgled na staro mestno jedro. Do trdnjave se lahko sprehodite po urejeni potki.
Svoje oboževanje skladatelja Richarda Wagnerja je Ludvik Bavarski izkazal tudi tako, da je na posestvu rezidence Lidenhoff zgradil umetno jamo, v kateri so samo zanj izvajali Wagnerjeve opere. Pred odrom je umetno jezerce, sam pa je sedel v čolničku in užival ob glasbi. Foto: RTV SLO/A.K.K.
Jezero Könnigsee je idealen kraj za kratek oddih in osvežitev. Foto: RTV SLO/A.K.K.
Čeprav je Ludvik na gradu Liedenhoff preživel le malo časa, so sobane polne dragocenih lestencev in pohištva. Foto: RTV SLO/A.K.K.
V ettalskem samostanu živi okrog 50 menihov in je med večjimi benediktinskimi skupnostmi. Menihi so znani tudi po varjenju lastnega piva, ki ga uspešno tržijo. Foto: RTV SLO/A.K.K.
Grad Hochenschwangau je morda še bolj zanimiv kot bolj znani Neuschwangau, ki ga je zgradil Ludvik Bavarski. Hochenschwangau je zgradil njegov oče in v njem je Ludvik preživel otroštvo. Tukaj je tudi gostil Richarda Wagnerja in na ogled je tudi soba, v kateri je Wagner prebival. Foto: RTV SLO/A.K.K.
Na pot domov se lahko podate preko prelaza Grossglockner, kjer boste ob lepem vremenu uživali v čudovitem razgledu. Foto: RTV SLO/A.K.K