V Philadelphii jim ponujajo prav posebno proslavitev tega dneva.
Med 16. in 18. februarjem bo Akademija naravoslovnih ved na ogled postavila album, v katerem so zbrani delci ali šopi las prvih dvanajstih predsednikov Združenih držav Amerike.
Poseben konjiček: zbiranje slavnih las
Predsedniški “lasni album” je plod zamisli in dela philadelphijskega odvetnika in znanstvenika Petra Arvella Browna, ki se je dolga leta ukvarjal z zbiranjem primerkov živalskih dlak in človeških las iz preteklosti. Najbolj se je posvetil obdobju med letoma 1840 in 1850, vse primerke pa je sistematično razporejal in jih shranjeval v knjige.
"Lasni albumi" velika uspešnica
Browne je – živel je med letoma 1762 in 1860 – večkrat pisal še živečim ameriškim predsednikom in družinam že umrlih. Njihovi odgovori, skupaj s vzorci las prvih mož v ZDA, so prav tako na ogled v zbirki. Njegove prošnje, v katerih je kar same predsednike oziroma njihove družine poprosil za vsaj en las, v tistem času niso bile tako nenavadne, saj je bilo v 19. stoletju priljubljena navada, da so družine primerke las družinskih članov shranjevale v posebne “lasne albume”.
Lasje dvanajstih predsednikov
Zaradi starosti, občutljivosti in pomembne vsebine Brownovega albuma obiskovalci ne bodo smeli prijeti v roke. Zaščiten bo s steklom, stran pa bo odprta pri rjavo-sivih laseh, ki pripadajo prvemu predsedniku ZDA Georgeu Washingtonu. Fotografom pa bo omogočeno, da bodo ovekovečili tudi preostale predsedniške lase, od Johna Adamsa do Zacharyja Taylorja.
Nekateri s kodri, drugi že sivi
Thomas Jefferson je imel ob smrti rdečkaste lase s sivimi prameni, James Monroe pa temne kodre. Sin sedmega ameriškega predsednika, Andrewa Johnsona, je na Brownovo prošnjo odgovoril, da se opravičuje, ker mu še ne more poslati očetovih las, saj je bil ravno v tistih dneh pri frizerju, zato bo “moral počakati še kakšnih 14 dni, da mu bodo lasje nekoliko zrasli”.
“Zbirka predsedniških las se bo dotaknila vsakega, saj bodo ljudje dobili občutek, kakšni so bili predsedniki kot navadni ljudi,” je dejal vodja razstave Robert Peck.
Browne je svojo zbirko obogatil tudi s primerki las drugih pomembnih državnikov tistega časa, od Napoleona Bonaparteja in spoštovanega ameriškega državnika Daniela Websterja do politikov iz Pennsylvanie, podpisnikov deklaracije neodvisnosti in drugih pomembnih političnih osebnosti.
A. P.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje