Evropsko kartico je po pojasnilu zavoda mogoče naročiti na spletni strani zavoda, osebno v času uradnih ur ali s pošiljanjem SMS-sporočila. Foto: BoBo
Evropsko kartico je po pojasnilu zavoda mogoče naročiti na spletni strani zavoda, osebno v času uradnih ur ali s pošiljanjem SMS-sporočila. Foto: BoBo

"Če si bodo zavarovanci uredili zdravstveno zavarovanje, se lahko izognejo neposrednemu plačilu stroškov za opravljene nujne oz. potrebne zdravstvene storitve v tujini," je povedal direktor področja za urejanje zavarovanj in mednarodno zdravstveno zavarovanje na ZZZS-ju Klemen Ganziti.

Evropsko kartico je po pojasnilu zavoda mogoče naročiti na spletni strani zavoda, osebno v času uradnih ur ali s pošiljanjem SMS-sporočila na telefonsko številko 031 771 009. SMS naj vsebuje besedo EUKZZ ter ZZZS številko zavarovane osebe, ki je navedena na prvi strani kartice zdravstvenega zavarovanja. Zavarovane osebe bodo evropsko kartico brezplačno prejele v štirih delovnih dneh. Tisti, ki jo že imajo, pa naj preverijo rok njene veljavnosti, svetujejo na zavodu.

V EU-ju kartica, v BiH-u konvencijsko potrdilo
V državah članicah EU-ja in Evropskega gospodarskega prostora ter v Švici, za katere velja evropski pravni red, velja evropska kartica zdravstvenega zavarovanja. Prav tako ta velja v državah, s katerimi ima Slovenija sklenjene meddržavne sporazume o socialnem zavarovanju, torej v Črni gori, Makedoniji in Srbiji, v Avstraliji velja evropska kartica in potni list, v Bosni in Hercegovini pa velja konvencijsko potrdilo. V preostalih državah, denimo Egiptu, Tuniziji, Turčiji in ZDA, ne velja evropska kartica, zato svetujejo, da si pred odhodom uredimo komercialno zavarovanje z medicinsko asistenco v tujini.

Obvezno zavarovani v Sloveniji imajo v času začasnega bivanja v drugih državah pravico do nujnega oz. potrebnega zdravljenja. Postopek uveljavljanja in obseg pravice do zdravstvenih storitev pa je odvisen od tega, kje uveljavljajo zdravstvene storitve.

Več informacij o postopkih uveljavljanja po posameznih državah in o naročanju listin za tujino je na voljo na spletni strani zavoda www.zzzs.si.

Največ evropskih kartic naročajo junija in julija
Zavod je lani zavarovanim osebam izdal 708.641 listin za uveljavljanje zdravstvenih storitev v tujini, od tega veliko večino evropskih kartic zdravstvenega zavarovanja. Za večino zavarovanih ljudi je evropska kartica veljavna eno leto. Za upokojence in po njih zavarovane družinske člane in za otroke do dopolnjenega 18. leta starosti, če že niso zavarovanci, pa je veljavna pet let oz. do dopolnjenega 18. leta starosti. Datum veljavnosti je zapisan na evropski kartici.

Zavarovane osebe naročijo največ evropskih kartic vsako leto junija in julija, zato bo v času med 1. junijem in 31. julijem letos pretekla veljavnost več kot 220.000 karticam, izdanim v enakem obdobju lani.