Ameriška neprofitna organizacija National Meningitis Association opozarja, da bi morali vsi, ki nameravajo počitnice preživeti pod milim nebom, več pozornosti nameniti nevarnostim virusnega meningitisa, ki ga prenašajo predvsem klopi, pa tudi nimfe in larve.
Čeprav je znano, kako nevaren je klopni meningitis oziroma bolj strokovno meningoencefalitis, se še vedno premalo ljudi, predvsem otrok, cepi proti tej bolezni. Pomembno je, da se pred kampiranjem zaščitimo s cepljenjem, med samim potovanjem pa da posežemo po sredstvih za odganjanje mrčesa in klopov.
Pri nas živi klop vrste Ixodes ricinus, ki poleg meninigitisa prenaša tudi nevarno, precej pogosto, lymsko boreliozo, zato previdnost zares ni odveč. Cepiti se moramo trikrat - od 14 dni do tri mesece po prvem in od 6 do 12 mesecev po drugem cepljenju. Nato cepljenje ponovimo vsakih pet let.
Kako bolezen prepoznamo?
Bolezenski znaki virusnega meningitisa nastopijo v dveh stopnjah - v prvih osmih dneh se pojavijo glavoboli, povišana telesna temperatura, bolečine v trebuhu in mišicah ter driska in bruhanje. Potem navadno nastopi obdobje, ki lahko traja tudi do 20 dni, ko bolezen miruje in ni opaziti nobenih znakov. V drugem obdobju pa se stanje obolelega močno poslabša - značilno je, da ima ves čas visoko vročino, močne glavobole, pogosta pa je tudi nezavest.
Pri odraslih je stopnja smrtnosti zaradi te bolezni sicer nizka, veliko nevarnejši je klopni meningitis za otroke.
Tanja Kozorog
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje