Letos je bilo v prvih desetih mesecih tujih gostov za natanko dve tretjini, ustvarili pa so 59 odstotkov vseh nočitev. Foto: RTV SLO
Letos je bilo v prvih desetih mesecih tujih gostov za natanko dve tretjini, ustvarili pa so 59 odstotkov vseh nočitev. Foto: RTV SLO
Glavna turistična destinacija v državi je Postojnska jama. Foto: RTV SLO

Ugoden trend se namreč nadaljuje tudi v letošnjem letu, saj se je po začasnih podatkih število gostov v prvih desetih mesecih povečalo za tri odstotke, število nočitev pa za odstotek.

Leta 2005 je k nam prišlo 2,4 milijona gostov, ki so skupno ustvarili 7,6 milijona nočitev. Čeprav se je število turistov glede na lansko leto povečalo za 2 odstotka, je število nočitev ostalo na približno enaki ravni, kar gre pripisati rahlemu upadu nočitev domačih turistov. Za slovenski turizem so zelo pomembni predvsem tuji gosti, ki skupno ustvarijo skoraj dve tretjini prihodov in 58 odstotkov nočitev. Največ tujih gostov prihaja - po pričakovanjih - iz Italije, Nemčije, Avstrije, Hrvaške in Velike Britanije.

Turisti v naših turistično-prenočitvenih zmogljivostih ostajajo približno 4 dni, pri čemer je zanimivo, da se - glede na statistiko - dalj časa zadržijo domači gostje kot tuji. Banka Slovenije je izračunala, da se je turistični devizni priliv lansko leto povečal za 10 odstotkov, znašal pa je kar 1,45 milijarde evrov. Največ so k temu prispevale igralnice.

Zelo pomembna turistična destinacija v državi postaja prestolnica. Lansko leto jo je obiskalo 313 tisoč turistov, kar je 18 odstotkov več kot leta 2004, ustvarili pa so 565 tisoč prenočitev. Najbolj obiskana turistična točka v državi je bila Postojnska jama, kjer so imeli 520 tisoč gostov, od tega več kot 90 odstotkov tujih. S 192 tisoč gosti sledi Blejski grad, 114 tisoč obiskovalcev je imel Ljubljanski grad, 108 tisoč pa Lipica.

Brez presenečenj: Slovenci najraje na Hrvaško
Lani se je turističnega potovanja udeležilo 62 odstotkov prebivalcev Slovenije, starejših od 15 let. Kar 52 odstotkov teh se je odpravilo k našim južnim sosedom. Med razlogi za dopust prevladuje "preživljanje prostega časa", sledijo pa mu "sprostitev, počitek, zabava". Redkeje so ljudje odpotovali v tujino zaradi rekreativnih dejavnosti in ogleda kulturnih, zabavnih ali špornih zanimivosti oz. prireditev.

Lani je 238 slovenskih turističnih agencij organiziralo več kot 1,4 milijona potovanj.