Medtem ko se tisoči turistov hočeš nočeš podrejajo vsak dan strožjim varnostnim ukrepom na letališčih in panično razmišljajo, ali njihova krema za obraz vendarle ne presega omejitve 100 ml tekočine v ročni prtljagi, je izbrani peščici to prihranjeno. Na letališču v Orlandu na Floridi so proti koncu lanskega leta poskusno uporabili nov program potovanja. Prvi poskusni zajčki - ki so za to čast plačali sto dolarjev in se podvrgli vnaprejšnjemu preverjanju svoje (nezločinske) preteklosti - so mimo vrste lahko stopili v prihodnost. V napravo, ki skenira ter identificira šarenice in prstne odtise, je najprej treba vstaviti biometrično kartico. Nato mora vsak potnik še položiti prst na napravo, ki zazna morebitno prisotnost eksploziva, ter stopiti na podij, ki potrdi, da v njegovih čevljih ni nič nevarnega.
Zaenkrat v uporabi le optični čitalec čevljev
V Orlandu bodo nove kioske, ki jih je izdelalo zasebno podjetje GE Security iz New Yorka, uradno začeli uporabljati ta mesec; naslednja so na seznamu letališča v Cincinnatiju, Indianapolisu, Kaliforniji (San Jose) in New Yorku (JFK). TSA, odbor za varnost v prometu, je zaenkrat “blagoslovil” le uporabo optičnega čitalca čevljev (ki baje temelji na tehnologiji štirikratne resonance, s pomočjo katere so že v Vietnamski vojni iskali zemeljske mine).
Za nekatere bo prihodnost tu prej
Čeprav bi bilo v novem sistemu mogoče videti le še eno nadstandardno storitev za prvi (bogatejši) razred potnikov, analitiki napovedujejo, da je to edina smer napredka za prihodnost – najnovejša tehnologija, za katero bo treba nekaj časa plačevati, bo sčasoma na voljo vsem. Vse kaže tudi, da se bo skrb za varnost vse bolj privatizarala in da bo imela država kmalu le še vlogo regulatorja. Izdelava enega samega kioska z optičnim čitalcem čevljev zaenkrat stane 200 tisoč dolarjev, kar je preveč, da bi jih država kupila za vsa letališča.
Porodni krči
Kljub vsemu pa bodo morali tudi lastniki biometrične izkaznice (Verified Identity Pass) stopiti skozi detektor kovin in svojo ročno prtljago poslati na “rentgen”. Za program se je na štirih letališčih, ki ga bodo naslednja uvedla, prijavilo že pet tisoč potnikov. Težavo zaenkrat predstavlja tudi naprava, ki preverja potnikovo “kartoteko” - spoznati bo morala vozniško dovoljenje katere koli zvezne države, ki pa se med seboj precej razlikujejo.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje