Mednarodna raziskava je kar dve švicarski mesti uvrstila na sam vrh lestvice - Zürich in Ženevo. Foto:
Mednarodna raziskava je kar dve švicarski mesti uvrstila na sam vrh lestvice - Zürich in Ženevo. Foto:
Ljubljana se na mednarodni lestvici počasi povzpenja. Foto: RTV SLO
Sydney, avstralsko mesto, se je v mednarodni raziskavi uvrstil med prvih 15 mest, v katerih je kvaliteta življenja najvišja. Foto: EPA

Zürich je namreč po mednarodni raziskavi po določenih merilih zbral največ točk - 108,2, medtem ko je Bagdad, ki je med več kot 350 ocenjevanimi mesti pristal na zadnjem mestu, zbral le 14,5 točke.

Kako uvrstijo mesta na lestvico?
Raziskovalci so si za izhodišče izbrali mesto New York, ki je sicer ocenjeno s 100 točkami, nato pa so ocenjevano mesto primerjali po 39 merilih, med katera sodijo tudi politični, družbeni, gospodarski in okolijski dejavniki, možnost izobrazbe ter zdravstveno varstvo posameznika. Raziskava je pokazala, da so mesta z najvišjo kakovostjo življenja v Kanadi, Evropi in Avstraliji.

Minimalne razlike med mesti
Med mesti, ki so bila na raziskavi najvišje ocenjena, so tudi Ženeva, ki je s 108,1 točke pristala na drugem mestu, Dunaj, München in Frankfurt. Presenetljivo je angleško glavno mesto London pristalo na 39. mestu, vendar so razlike med posameznimi mesti minimalne, saj je na primer London zbral 101,2 točke.

Ocenjevali so tudi Ljubljano
Sicer pa mesta vzhodne Evrope, med katere sodi tudi Ljubljana, počasi napredujejo po lestvici navzgor. Glavni raziskovalec Slagin Parakatil pojasnjuje: "Budimpešta, Ljubljana, Praga, Talin in Varšava so mesta, v katerih se je zaradi nedavne pridružitve Evropski uniji kakovost življenja dvignila, saj zdaj privabljajo veliko novih vlagateljev."

Amerika ni več obljubljena dežela
Izkazalo se je tudi, da Amerika ni več obljubljena dežela, saj je njihovo prvo uvrščeno mesto na lestvici pristalo šele na 27. mestu - to je otoški Honolulu s 103,3 točke. Sledijo mu San Francisco (28. mesto), nekaj mest nižje pa so Boston, Washington in Chicago. Huoston ostaja najnižje uvrščeno ameriško mesto, saj je pristalo na 68. mestu s 95,5 točke. Parakatil komentira: "V razvitem svetu je gospodarstvo dokaj stabilno, vendar so preostali dejavniki tisti, ki lahko vplivajo na kakovost življenja. Tako so porast kriminala, povečano onesnaženje, prometni zamaški, terorizem in naravne nesreče tisti dejavniki, ki znižujejo kakovost življenja."

Tihooceanska mesta so se uvrstila zelo visoko
Tudi azijska in tihooceanska mesta so se dobro odrezala. Avstralska in novozelandska mesta Auckland, Wellington in Sydney so tako pristala med prvimi 15 mesti na svetu. Najvišje ocenjeno azijsko mesto je Singapur na 34. mestu s 102,3 točke, sledi mu Tokio s 102,3 točke. Najvišje kitajsko uvrščeno mesto Šanghaj je pristalo šele na 103. mestu, vendar Slagin Parakatil pravi, da pričakuje hitro zvišanje kvalitete življenja v kitajskih mestih, saj postajajo izredno zanimiva za investitorje.

Kdo živi najslabše?
Indijska mesta, tako kot kitajska, na lestvici niso uvrščena zelo visoko, vendar Parakatil meni, da se bo v mestih Bombaj in Bangalore življenjska raven zvišala, predvsem zaradi izboljšanih političnih odnosov z drugimi državami. Najnižje uvrščena mesta so poleg Bagdada še mesta v državah Kongo in Sudan - mesta, ki že vrsto let trpijo zaradi vojn, revščine in lakote.