Kmečka opravila: danes turistična posebnost, nekoč vsakodnevna tlaka. Foto: TIC Štanjel
Kmečka opravila: danes turistična posebnost, nekoč vsakodnevna tlaka. Foto: TIC Štanjel
Kraško podeželje
Z malo domišljije si kaj hitro pričaramo podobo Krasa pred 100 in več leti. Foto: TIC Štanjel
Dela tudi ženskam ni nikoli zmanjkalo.
Po težkem delu so se znali Kraševci prav dobro poveseliti v kateri izmed značinih kraških kleti. Foto: TIC Štanjel

Pobudnika nastanka filma Taku je bilo na Volčjem Gradi sta vaška skupnost Volčji Grad in društvo za ohranjanje, oživljanje in razvoj Debelega griža iz Volčjega Grada. Film ima dve poslanstvi. Bil naj bi eno izmed sredstev za promocijo zanimivega kraškega podeželja, po drugi strani pa naj bi mlajše generacije seznanil z načinom življenja, ki je danes že skoraj izumrl.

Etnologinja kot zagotovilo avtentičnosti
Za avtentično predstavitev domačih obrti - prevladovala sta kamnoseštvo in kamnarstvo - ter kmečkih opravil je poskrbela etnologinja Jasna Fakin Bajec, ki je podpisala scenarij filma. Ob ogledu filma bomo spoznali, kako so nekoč potekali košnja in spravilo sena, priprava domačih štrukljev, vinogradniška opravila in druga dela, ki so še do nedavnega napolnjevala vsakdanjik prebivalcev na trenutke zelo neusmiljenega kraškega naravnega okolja, ki svojim ljudem ni dopuščalo lenarjenja.

Pogosto težkemu življenju navkljub pa so tudi prebivalci Volčjega Gradu našli priložnost za zabavo. Te so, dokaze za to prinaša tudi film, preživljali v kraških gostilnah, na osmicah, v pristnih domačih kleteh, občasno pa so pripravili tudi pastirske igre.

Preteklost, ki še živi
S filmom so vaščani želeli ustvariti neizbrisen dokumentarni vir o življenju svojih prednikov, prebivalce drugih slovenskih pokrajin pa naj bi film opominjal tudi na to, da na Krasu še vedno lahko odkrijemo svojevrstno sožitje med sodobnim in tradicionalnimm načinom življenja.

Trud za ohranitev tradicije
Film bodo premierno prikazali 21. oktobra ob 19.00 v Zadružnem domu v Komnu, kasneje pa ga bo mogoče tudi kupiti. Sredstva od prodaje ne bodo romala v zasebni žep, ampak bodo namenjena za delovanje razvojnega društva Debela griža, katerega člani se trudijo oživljati stare šege in navade, ohranjajo in raziskujejo svojevrstno kraško dediščino, njene prvine pa skušajo vključiti v današnji način življenja.

Ogled filma bo verjetno marsikoga spodbudil, da se bo podal na skrajni zahodni konec Slovenije, kjer se ob obisku očarljivih kotičkov in uporabi kančka domišljije kaj hitro lahko preselimo v čase, ki so že zdavnaj minili.