In če bi domišljiji pustili prosto pot? Bi na najrazličnejših koncih sveta našli hotele, ki so videti kot kaj iz znanstvenofantastičnega filma. Tu je le pet najzanimivejših:
Ledena kraljica med hoteli
Več kot 200 kilometrov v notranjost arktičnega kroga leži švedska vasica Jukkasjarvi, ki popotnike vabi v svoj hladni objem: tamkajšnji Icehotel je zgrajen izključno, kot pove že njegovo ime, iz kristalno čistega ledu. Vsako leto se na severu Švedske zato zbere paleta umetnikov z vsega sveta, ki iz brezobličnih gmot ledu iz bližnje reke Torne vsakič znova vzdigne edinstveno zgradbo.
Kot je edinstvena vsaka snežinka, tako tudi ledeni hotel nikoli ni kopija tistega iz prejšnjih let. Iz zmrznjene vode se rodi tudi prav vsa oprema za hotelske sobe: stoli, postelje, mize, okna in celo lestenci. V hotelskem baru pijačo strežejo v kozarcih iz ledu, v njihovem kinematografu filme predvajajo na ogromno ledeno ploskev in, če zimska pravljica v vas prebudi romantična čustva, se lahko v ledeni kapelici tudi poročite. Ko pa obiskovalcem ves mraz zares zleze pod kožo, se lahko malce "odtajajo" v hotelski savni, ki je, uganili ste, iz ledu.
Ledeni hotel lahko s svojimi 60 sobami ustreže različno petičnim strankam: apartma Aurora se lahko pohvali celo s prozornim stropom, skozi katerega si lahko iz postelje ogledate severni sij. Tudi postelje so seveda iz ledu, vseeno pa goste pred mrazom varujejo prevleke iz jelenove kože in posebne termalne spalne vreče. Aprila bo celotno konstrukcijo pod sončnimi žarki doletela vodna smrt.
Kakšne fantazije oživijo med štirimi stenami?
Berlinski hotel Propeller Island City Lodge se, nič kaj skromno, označuje kot "Visionsmaschine" (proizvajalec vizij) in "živeča umetnina". Stanovanjska hiša iz 19. stoletja, ki jo je v hotel preobrazil Lars Stroschen, s svojimi 30 sobami ponuja prav toliko do podrobnosti izdelanih utrinkov fantazijskih svetov. Posamezne sobe so v celoti pobarvane v določeni barvi, okovane z ogledali, popisane s simboli ali kako drugače zaznamovane. Soba "Terapija" je popolnoma bela in minimalistično opremljena, gost pa lahko barvo osvetljave prilagodi svojemu počutju. Osrednje mesto "Galerije" je namenjeno veliki vrteči se postelji, stene pa so polne praznih okvirjev, ki jih začasni prebivalci napolnijo s svojimi stvaritvami. Tudi preostale sobe imajo zgovorna imena: Oblazinjena celica, Vesoljska kocka in celo "Gruft" - prostor, kjer si lahko odpočijete v krsti (ker ima napeljano prezračevanje), lahko nad seboj tudi zaprete pokrov.
Se Jules Verne obrača v grobu?
Dubaj se ponaša s tem, da je gotovo domovina najbolj luksuznih hotelov, v katerih se lahko nastanijo le res najpetičnejši popotniki z vsega sveta. Najprej nam je skomine zbujal Burj al Arab, prvi hotel s sedmimi zvezdicami na svetu, nato pa so se Dubajčani še presegli in v svojem teritorialnem morju začeli graditi 3 miljarde "težak" Otok palm (Palm Island). V bistvu ga bosta tvorila dva umetna otoka, na katerih bo zraslo dva tisoč vil in 40 luksuznih hotelov.
Naslednji dubajski izziv domišljiji je dobil ime Hydropolis. Čeprav bo prve goste pozdravil šele leta 2007, pa bo pri (po prvih ocenah) sedmih tisočakih (dolarjev) za eno prenočitev moral pokazati marsikaj. Iz jekla, betona in pleksi stekla se namreč rojeva prvi podvodni hotel na svetu. Podvodni "stvor" v obliki orjaške meduze bo na "krovu" gostil kino in koncertno dvorano, tri restavracije, nakupovalni center, savno, plesišče ... in celo bazen. Vsaka soba bo ponujala "čudovit razgled na podvodni svet", gostje pa bodo lahko uravnavali osvetljavo, zvočno kuliso in celo aromo v svojih "kajutah". S kopnim jih bo povezoval podvodni tunel, po katerem bo mogoče potovati s posebnim vlakom.
Počitek na strehi sveta
"Čudovit razgled" je preveč skromen opis prizora, ki se ponuja obiskovalcem brazilskega gozdnega zatočišča pred svetom: kompleks Ariau Amazon Towers je namreč arhitekturni dosežek, ki lovi ravnotežje na amazonskem pragozdu, in ne v njem. Šest in pol kilometrov lesenih desk dobrih dvajset metrov nad tlemi tvori ploščad, od koder lahko obiskovalci luksuznega hotela amzonsko floro in favno občudujejo s ptičje perspektive, obenem pa kar najmanj motijo krhko ravnovesje tamkajšnjega ekosistema.
Kadar hobiti ne spijo na Šajerskem ...
Ker je bila filmska trilogija Gospodar prstanov v celoti posneta na Novi Zelandiji, se zdi primerno, da bo se prvi motel Hobit na svetu rodil prav na tem zelenem otoku. V podzemne "votline", ki na prvi pogled resnično še najbolj spadajo v Srednji svet, se lahko udobno namesti tudi do deset ljudi. Tisti obiskovalci Woodlyn parka v Otorohangi, ki niso oboževalci Froda in prijateljev, lahko prespijo v kateri od drugih dveh tematsko obarvanih prenočišč: ena je preurejeno bojno letalo Bristol freighter (s kakršnimi so se borili v Vietnamu), druga pa prav tako prilagojen vagon vlaka The Waitomo Express.
In če vse to ni dovolj nenavadno, si lahko obiskovalci letovišča vsak dan ogledajo še predstavo, v kateri na spored pridejo demonstracija striženja ovac, eksplodirajoča drva, skrivnostni »kivimedved« in plešoči prašič.
Izbira rahlo ekscentričnih, a luksuznih hotelov za petične popotnike, na katere je že težko narediti vtis, je res tako velika, da ni nobenega razloga, da bi, če imate dovolj pod palcem, še kdaj morali spati v "navadnem" hotelu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje