Pogačarjev trg v Ljubljani bo danes med 11. in 23. uro znova gostil priljubljeni Pivo & Burger Fest, osrednjo slovensko prireditev za vse ljubitelje tega kraljevskega kulinaričnega dvojca. Na 22. izvedbi festivala se bo predstavilo 12 ponudnikov pijač in 14 ponudnikov hrane iz vse Slovenije.
"Obiskovalci bodo lahko poskusili vse novitete, ki jih prinaša slovenska kraft pivovarska scena, priljubljene klasike, ki so v Sloveniji že pridobile kultni status, burgerje z izjemnimi mesnimi in brezmesnimi dodatki ter vrsto slastnih prilog," so v sporočilu za javnost napovedali organizatorji.
Prvič bodo lahko preizkusili stil piva wet hop s svežim hmeljem, poleg različnih piv pa bodo lahko poskusili tudi koktajl s pivom.
Na Ljubljanskem festivalu športa tudi opozarjanje na zmernost pri uporabi mobilnih naprav
V Tivoli medtem vabi druga izdaja Ljubljanskega festivala športa, kjer bo danes vrhunec tridnevnega dogajanja, namenjenega predstavitvi športnih panog in spodbujanju aktivnega življenjskega sloga.
V četrtek so med drugim potekale športne igre zaposlenih, v petek pa tekmovanja četrtnih skupnosti. Oba dneva so program namenili tudi osnovnošolcem. Na današnji osrednji dogodek, ki bo za vse brezplačen, želijo privabiti obiskovalce vseh starosti. "Na dogodek vabimo vse prebivalce in obiskovalce Ljubljane, da spoznajo in krepijo športne vrednote ter s svojo prisotnostjo spodbujajo gibalne sposobnosti," je na nedavni predstavitvi festivala dejal ljubljanski podžupan Samo Logar.
Tudi letos festival, ki ga organizira Mestna občina Ljubljana v sodelovanju z ljubljanskimi športnimi društvi in zvezami, poteka brez alkohola, posebno pozornost pa namenjajo spodbujanju zmernosti pri uporabi mobilnih naprav, predvsem, kako pravilno uporabljati internet in mobilne naprave. "Opozarjali bomo na problematiko zasvojenosti s temi napravami in pojasnjevali, kako lahko pri njenem preprečevanju pomaga šport," je pojasnil vodja oddelka za šport na Molu Marko Kolenc.
Dogodka letos ne bodo zaključili s koncertom, bo pa dejavnosti ves čas spremljala glasba. Z glasbeno predstavo, ki plesno glasbo povezuje z drugačnimi ritmi, bo dogajanje popestril vrhunski violinist Bojan Cvetrežnik z 12-člansko zasedbo. Obiskovalcem bo na ogled tudi razstava fotografij, ki bodo prikazovale zgodovino ljubljanskega športa.
Parkirna mesta v Tivoliju bodo v času dogodka zaprta, zato na občini obiskovalce pozivajo k uporabi javnega potniškega prometa oziroma kolesa. Ob predložitvi akreditacije, ki je vsem obiskovalcem na voljo na spletnih straneh občine in na profilih dogodka na družbenih omrežjih, bo uporaba mestnega prevoza brezplačna.
Obenem se bo na Kongresnem trgu v Ljubljani odvijal Festival zdravja, ki ga organizira Lekarna Ljubljana. Z dogodkom želijo spodbujati zdrav življenjski slog in nuditi dostop do informacij o ohranjanju zdravja in preventivnih dejavnostih. Med drugim pripravljajo pogovore s strokovnjaki, obiskovalcem bodo na voljo različne meritve in pregledi, prav tako bodo lahko prejeli informacije o izdelkih in programih.
Celodnevno dogajanje na Vrhniki bodo popestrila tudi tekmovanje barmanov
Na Vrhniki, ki je "znana po Cankarjevi skodelici kave", vsako leto organizirajo Festival kave, ki je namenjen predstavitvi slovenskih mikropražarn kave in butičnih blagovnih znamk, ki so tako ali drugače povezane s kavo. Tudi tokrat se bodo v parku pred Cankarjevim domom na kulinarični tržnici predstavili ponudniki kakovostne kave, kavnih napitkov, sladic in prigrizkov. Obiskovalci bodo tako lahko poskusili posebne kave, ki jih ne najdejo na trgovskih policah.
Na festivalu, ki se po navedbah organizatorja Zavoda Ivana Cankarja Vrhnika lahko primerja s tistimi v evropskih in svetovnih prestolnicah, se se bodo zvrstile tudi različne delavnice. Celodnevno dogajanje bodo popestrila tudi tekmovanje barmanov v organizaciji Društva barmanov Slovenije, med drugim tudi v hitrostni pripravi kavnega koktajla, ter državno tekmovanje v senzoričnem okušanju kave pod okriljem Združenja Specialty kave Slovenija.
Popoldne se prav tako obeta "coffee cocktail party" s svetovnim prvakom v pripravi kavnih koktajlov Rastislavom Kasarjem in barmani Društva barmanov Slovenije. Ob 19. uri bo koncert skupine Geobanda z ritmi v slogu bluza in svinga.
V Črni na Koroškem obiskovalcem svetujejo degustacijo pri več različnih stojnicah
V Črni na Koroškem bo danes dišalo po praženem krompirju, saj bo tam potekal 24. Svetovni festival praženega krompirja. Pričakujejo več kot 50 ekip, predvidoma tudi kakšno iz tujine, vsaka pa naj bi po svojem receptu in ob upoštevanju desetih zapovedi za pražilce pripravila jed iz 50 kilogramov krompirja.
Dogodek, ki po besedah organizatorjev ni tekmovanje, ampak festival, vsako leto praviloma v drugem kraju organizira Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Pri organizaciji tokratnega festivala, ki bo v Črni potekal pri stadionu, sodelujeta še Turistično društvo Črna na Koroškem in tamkajšnja občina.
Uradni del prireditve se bo začel ob 12.30 z društvenimi fanfarami, pozdravom in himno praženemu krompirju. Do takrat mora biti pražen krompir pripravljen, sodelujoče ekipe pa ga lahko obiskovalcem začnejo deliti po koncu himne – okoli 13. ure. Delili ga bodo v izključno ekološko sprejemljivih posodicah. Organizatorji obiskovalcem svetujejo, da pražen krompir degustirajo, in sicer pri več različnih stojnicah in v manjših količinah, saj bodo le tako lahko preizkusili več vrst praženega krompirja.
Posebno pozornost so letošnjemu festivalu namenili koroški filatelisti, ki bodo tudi sodelovali pri pripravi praženega krompirja – v počastitev festivala je bil na pošti 2393 Črna na Koroškem pred festivalom tudi v uporabi priložnostni poštni žig, hkrati sta izšli tudi priložnostna poštna ovojnica in razglednica. V prostorih pošte so na ogled postavili tudi priložnostno filatelistično razstavo Okusiti Slovenijo na znamkah Pošte Slovenije. Postavil jo je Jože Keber. Med drugim je leta 2012 Pošta Slovenije izdala redno poštno znamko Pražen krompir. Po fotografiji Črnjana Toma Jeseničnika jo je oblikoval Edi Berk.
Na Slovenski ulici v Murski Soboti prekmurske dobrote
V središču Murske Sobote se bo dopoldne začel 14. Festival prekmurske šunke in prekmurske gibanice. Predsednik Društva za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot Janko Kodila je ob tem za STA povedal, da je bistvo festivala, ki ga vsako leto obišče vse več obiskovalcev, promocija regijskih proizvajalcev in ustvarjalcev.
Namen festivala, ki po besedah župana Murske Sobote Damjana Anželja povečuje prepoznavnost mesta, je predvsem tudi promocija dveh zaščitenih prekmurskih izdelkov – šunke in gibanice – pa tudi dvig zavesti o njunem pomenu v lokalnem in širšem slovenskem prostoru. "Festival je kot oder za prekmursko kulinariko, ki je bistven del regionalne identitete," je poudaril Kodila. Poleg prekmurske šunke in gibanice bodo obiskovalci srečali tudi druge, po besedah Kodile, ikonične prekmurske dobrote, kot so bograč, langaš, dodoli, ciganska pečenka, bučno olje, sokovi, marmelade, med in seveda vina.
Na festivalu bodo sicer prekmurske šunke in gibanice tudi ocenjevali. Kodila je pojasnil, da je pri šunki število prijav omejeno na tri certificirane proizvajalce, medtem ko pri prekmurski gibanici pričakujejo do 30 prijav. "Ocenjevanje je namenjeno dvigu kakovosti izdelkov in poenotenju recepture, saj je cilj, da je prekmurska gibanica enaka povsod, kjer je na voljo," je pojasnil. Vsi bodo vzorci na voljo tudi za pokušino.
Za 14. festival prekmurske šunke in prekmurske gibanice so pripravili tudi spremljevalni kulturni program, ki bo čez dan obarvan z etnoglasbo in plesi. Direktorica Zavoda za kulturo, turizem in šport Murska Sobota Brigita Perhavec je povedala, da bodo obiskovalci lahko videli in slišali nastopajoče iz Kud Beltinci, Kud Šalovci, Marko Bande, vokalne skupina Irmice ter mlada glasbenika Lukasa in Laro Gumilar. "Večerni del programa pa bo zabavno obarvan, z nastopi romske skupine Romano Glauso in zasedbe Kat & The Dedos," je napovedala.
Prireditev, ki bo potekala na prostem na Slovenski ulici v središču mesta, poleg Društva za promocijo in zaščito prekmurskih dobrot, soorganizirata Mestna občina Murska Sobota in Zavod za kulturo, turizem in šport Murska Sobota.
Nataši Pirc Musar bo Pika podelila naziv Pikine ambasadorke
Po že nekaj izvedenih predfestivalskih dogodkih in odprtih razstavah se bo dopoldne na Titovem trgu v Velenju začel 35. Pikin festival, največji slovenski dogodek za otroke in družine. Pika Nogavička bo danes, kot veleva tradicija festivala, od župana velenjske občine prevzela oblast v mestu. Nato se bo v festivalskem tednu vse do vključno 13. septembra na več odrih zvrstilo več kot sto kulturno-umetniških dogodkov ter ustvarjalnih in doživljajskih delavnic. Na voljo bo tudi 12 tematskih poligonov, manjkalo ne bo presenečenj. Osrednja prizorišča dogajanja bodo Titov trg, Rdeča dvorana in mestno otroško igrišče.
Pikin festival bo letos potekal pod geslom Na zeleno barvam svet. Ta je v sozvočju z nazivom evropski zeleni list, katerega nosilka je letos Mestna občina Velenje. Geslo bo ves čas festivala obiskovalce na igrive, ustvarjalne in poučne načine spodbujalo in opogumljalo k večji skrbi za okolje. Sicer pa bistvo festivala vseskozi ostaja ustvarjalnost otrok in družin, je na predstavitvi programa minuli teden poudarila direktorica Festivala Velenje Barbara Pokorny.
Med vrhunce 35. Pikinega festivala, kjer bodo nastopili tudi Čuki, spada obisk letošnje častne pokroviteljice festivala, predsednice republike Nataše Pirc Musar, ki ji bo Pika v sredo popoldne podelila naziv Pikine ambasadorke.
Pikin festival ima tudi dobrodelno noto. Da bo uspešno izveden, bo na njem delalo skoraj 500 ljudi, med njimi poleg festivalske ekipe tudi skoraj 300 dijakov, ki prihajajo v okviru obveznih šolskih vsebin, in okoli 160 študentov. Med drugim bodo prihodnji teden vsak dan od ponedeljka do četrtka v mestu gostili več kot 30 avtobusov, tako da lahko v Velenju prihaja tudi do prometnih zastojev. Šolske skupine so napovedane iz vse Slovenije.
Cerkno gosti tri dogodke
Poleg mednarodnega glasbenega festivala Pihnfest so po poročanju Radia Slovenije v Cerknem pripravili še kulinaričnega Pajtička fest, ki poleg tradicionalnih potičk ponuja tudi druge lokalne dobrote.
Hkrati se odvija vseslovensko srečanje predic. Prejo po besedah predstavnice Idrijsko-Cerkljanske razvojne agencije Polone Kavčič izdelujejo iz različnih materialov.
V Piranu bodo novinci prisegli Neptunu
Na Ribiškem trgu v Piranu bo danes potekal osrednji del tradicionalnega, že 78. Pomorskega krsta, pomorsko-etnografske prireditve, ki jo organizira Gimnazija, elektro in pomorska šola Piran ob sprejemu bodočih dijakov na pomorsko šolo v Portorožu. Predstavlja simboličen sprejem dijakov prvih letnikov na šolo pod okrilje morskega boga Neptuna. Kot pojasnjujejo na spletni strani šole, se dijaki višjih letnikov preoblečejo v gusarje, eden od njih v Neptuna, dijaki prvih letnikov pa predstavljajo njihove "sužnje", oblečeni v vreče za kavo.
Na Tartinijevem trgu so že dvignili gusarsko zastavo na svetilniku in pričakali prihod gusarske ladje z Neptunom, danes popoldne bodo program začeli s predstavitvijo pomorskega krsta, sledila bo Neptunova povorka od portoroške pomorske šole do Bernardina ter vkrcanje Neptuna in dijakov na ladje, dogodek pa se bo nadaljeval s prihodom ladij v Piran, koncertom piranskega pihalnega orkestra ter krstom dijakov.
Zadnja leta povorka krene ob spremljavi godbe iz šole v Portorožu proti Piranu; odvisno od naklonjenosti boga morja včasih peš, včasih pa z barkami. V Piranu nato novinci prisežejo Neptunu, da bodo dobri in pošteni dijaki ter njegovi večni častilci.
Prireditev je nastala iz spontanega dogodka leta 1947 in je s časom presegla meje šolskega praga ter postala pomembna pomorska etnografska prireditev. Zdaj ostaja najstarejša neprekinjena prireditev v slovenski Istri in najstarejša neprekinjena šolska prireditev v državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje