"Uničiti smo morali za 1.100.000 evrov pridelka, kar je približno 400.000 lončkov cvetlic. In potem nismo prejeli prav nobene pomoči. Za kratek čas smo nekaj delavcev poslali na čakanje, toda po veliki noči so se spet vsi vrnili na delo. Veste, če v rastlinjaku ne bi bilo delavcev, bi nam vse rastline pomrle," je povedal Giuseppe Saracino, lastnik cvetličarskega podjetja Saracino v Aprilii.
Toda tragična pomlad leta 2020 je nazadnje minila in prišla je nova sezona: sezona ciklam in krizantem. "Krizanteme moramo posaditi konec junija ali v začetku julija, če hočemo, da bodo v tem času nared," je pojasnila delavka v rastlinju Nadia Vico.
Na poljih blizu Tirenskega morja, kjer celo leto vlada milo podnebje, se sezona nikoli ne konča. Pokrite površine v teh dneh žarijo v živih barvah. "Prodaja ciklam nam je šla zelo dobro. Ne smem se pritoževati. S krizantemami pa je bilo znova malo slabše, in veste, zakaj? Ker se je zadnji teden spet razširila slaba volja, pa zato ljudje znova manj kupujejo. Ampak najbolj se bojim, kaj bo decembra," je povedal Saracino.
Ne po naključju, saj Saracino kar tretjino letnega prometa ustvari s priljubljeno decembrsko cvetlico. "Zdaj smo v rastlinjaku F, v kateri so izključno lončki premera 19 cm z božičnimi zvezdami. Posadimo jih julija. Potrebujejo še mesec dni, preden jih bomo lahko prodali," je pokazala Nadia.
Toda kaj bo s tisočerimi lončki, če se ljudje na Saracinovih trgih, kot so severnoitalijanski, francoski, nemški in nizozemski, decembra ne bodo družili in obdarovali? "Pri nas vzgojimo pol milijona lončkov z božičnimi zvezdami. Če se nam bo decembra ponovilo to, kar smo doživeli marca, potem podjetja, kot je naše, ne bodo preživela. In to velja za številne po Italiji," je povedal Giuseppe Saracino.
V Italiji cvetlice in okrasne rastline gojijo na 30 tisoč hektarjih površin. V tej gospodarski panogi deluje 23 tisoč podjetij, ki zaposlujejo 100 tisoč ljudi in vzgojijo 15 odstotkov vseh evropskih cvetlic, lončnic in okrasnega drevja. Lani so ustvarila za 2,5 milijarde evrov prometa. Pa letos? "Ocenjujemo, da smo v dveh mesecih karantene v Italiji utrpeli za milijardo in 700 milijonov evrov izgube. Na evropski ravni pa stroka ocenjuje, da je nastalo za 4 milijarde evrov škode," je povedala Barbara di Rollo, nacionalna koordinatorka italijanskega združenja cvetličarjev in drevesničarjev.
Leto ne bo dobro za nikogar, se strinjajo naši sogovorniki. Še najbolje jo bodo odnesli gojitelji okrasnih dreves – najhuje bo za pridelovalce rezanega cvetja. Vsaka prepoved množičnih slavij je zanje tragedija. In letos jih je bilo že veliko.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje