Izkušnje kažejo, da šele napisana pravila pri ljudeh spreminjajo miselnost in ozaveščenost. Odloki ne bi bili potrebni, če obiskovalci ne bi pozabili, da Bohinjsko jezero ni morje, ampak gorsko alpsko jezero v narodnem parku, cerkev in most simbola Bohinja, ki se po svetu oglašuje kot zelena oaza miru.
"Obljubili smo neokrnjeno naravo, obljubili smo mir, obljubili smo urejenost okolja v urbanem smislu," je za TV Slovenija povedal Klemen Langus, direktor turizma Bohinj.
Plastičnim napihljivim kopalnim pripomočkom je tako odklenkalo, glasni glasbi z vsake brisače na obali prav tako. "Mislim, da vsi ti ukrepi, ki so bili zdaj sprejeti, ne bodo v nobeno škodo, ljudje bodo ravno tako lahko uživali in so dobrodošli v Bohinju. Tukaj smo poudarili to, da se je treba kulturno vesti," je povedal Jože Sodja, župan občine Bohinj.
Langus je dodal: "Gre za spoštovanje prostora, v katerega vstopamo. Radi rečemo, da je naš prostor ena dnevna soba, in kultura slovenstva je sama po sebi že taka, da se vedno znova sezujemo, ko vstopamo v neki prostor."
Za zdaj bodo tiste, ki pravil ne bodo poznali, opozarjali. "Opozarjanje ljudje je verjetno boljša varianta kot pa kaznovanje," je povedal Sodja.
Da bi zaradi te vzpostavitve reda imeli manj turistov, jih ne skrbi. "S spoštovanjem pravil in iger, ki jih vzpostavljamo, je prostor še za kakšen odstotek turizma več," meni Langus.
Dodajmo, da so bili občinski svetniki enotni tudi pri odloku, ki prepoveduje vožnjo s kolesi po severni obali Bohinjskega jezera.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje